
V obou případech však jde o komentáře finančních spekulantů, kteří vyhlížejí zisky tam, kde se právě nabízejí, a na tak dlouho, dokud kyne naděje na zisk. Aktuálně zpráva o zvýšení inflace v mateřské zemi dolaru z 3,2 na 3,7 procenta znamená prodloužení určité nejistoty, zda se na dolaru a jeho derivátech dá ještě něco vydělat.
Údaje naznačují, že index základních spotřebitelských cen zůstává relativně stabilní s vírou, že americká centrální banka (Fed) na svém zářijovém zasedání současné sazby v rozmezí 5,25 až 5,50 procenta nezmění.
Navzdory snížené pravděpodobnosti zvýšení úrokových sazeb v září existuje 40% šance, že Fed zvýší sazbu o 25 bazických bodů v listopadu. To odráží pokračující nejistotu v názorech, zda investovat do jiných bezpečnějších aktiv nebo ne.
PSALI JSME: Zlato je připraveno k zisku bez ohledu na to, jakou cestu si Fed zvolí
Investoři se však na svět kolem sebe dívají v širších souvislostech. Kurzy hlavních světových měn se zklidnily, cena ropy je zřejmě také poblíž svého stropu, a tak se čeká, zda některá očekávaná data z americké ekonomiky, jako jsou tržby maloobchodu nebo ceny výrobců, by mohla současnou situaci změnit.
„Musel by to být masivní úder zbývajících dat, díky kterému by mohlo dojít k určitému jestřábímu přehodnocení pravděpodobnosti zvýšení úrokových sazeb a následně přidat další impuls pro nové posílení amerického dolaru se všemi dopady,“ shrnuje portál FXStreet, čímž míní především reálný výnos amerických vládních dluhopisů.
Český zájemce o koupi zlata proto podle červencových dat Generálního ředitelství cel o dovozu zlata vyčkává. Titulky v médiích typu „Vyhlídky zlata chladnou, jak se americká inflace zahřívá“ nebo „Zlatí býci zůstávají opatrní“ či „Zlato šlape vodu nad 1 900 dolary“ mu jasné vyhlídky nedávají. Snad jen to, že si zlato pořídí levněji, pokud mu to nepokazí propad české koruny.
PSALI JSME: Češi sice o zlatu mluví, ale v červenci se ho víc vyvezlo, než dovezlo
(rek)