
Prodejní aktivitě v listopadu dominovaly čtyři centrální banky. Největší pokles zaznamenal Uzbekistán, jehož zlaté rezervy se snížily o 21,5 tuny na 353,6 tuny. I tak je tato někdejší sovětská republika na 17. příčce světového žebříčku největších držitelů „žlutého kovu“ na světě a má v devizových rezervách více zlata, než např. Saúdská Arábie, Velká Británie nebo Španělsko.

Přitom nejde o první významný prodej, který jsme od Uzbekistánu v posledních letech zaznamenali: Aktivní správa jeho zlatých rezerv znamená, že změny jsou běžné, a o čemž hovořil Bobir Abubakinov, viceguvernér centrální banky Uzbekistánu, v nedávném blogu. I přes tento výrazný přesun tvoří zlaté rezervy stále téměř 60 procent celkových rezerv a jen v loňském roce se zvýšily o 21,2 tuny.
PSALI JSME: Polsko chce ještě zvýšit své zlaté rezervy
Mezi dalšími významnými prodejci v listopadu bylo Turecko, které prodalo sedm tun, Rusko s více než třemi tunami zlata a Kyrgyzská republika (1,4 tuny). Čisté nákupy se v listopadu 2021 soustředily mezi malou skupinu pravidelných kupujících: Kazachstán (4,3 tuny), Polsko (3,4 t), Indie (2,8 t) a Irsko (0,7 t). Irsko nakoupilo třetí měsíc po sobě, čímž se jeho loňské nákupy dostaly pod hranici tří tun.
PSALI JSME: Centrální banky celosvětově urychlují přechod od dolaru ke zlatu
(luk)