
Cena zlata v úterý klesla již druhý den po sobě a během amerického burzovního dne dál oslabovala až pod hranici 1 800 dolarů za unci. Pokles ceny byl sponzorován kombinací faktorů. Očekáváním vyšších úrokových sazeb americké centrální banky (Fed) a silnějším americkým dolarem, který se téměř vyrovnal euru (1:1,025).
Předseda Fedu Jerome Powell minulý týden řekl, že americká centrální banka se dál soustředí na to, aby inflaci dostala pod kontrolu, a dodal, že americká ekonomika je v tak dobré kondici, aby zvládla přísnější měnovou politiku, čímž se myslí zdražení dolaru.
„To bylo považováno za klíčový faktor, který působil jako vítr proti žlutému kovu. Kromě toho prudký nárůst dolaru na čerstvé dvouleté maximum přispěl ke zlevnění zlata denominovaného v dolarech,“ shrnul ekonomický web FX Street.
PSALI JSME: Frank Holmes: Silný dolar zvyšuje hodnotu zlata
Dolarem neotřáslo ani očekávání agresivnějšího zvyšování úrokových sazeb v USA a zdá se, že není ovlivněn ani prudkým poklesem výnosů amerických státních dluhopisů. Obavy z ekonomické recese donutily investory uchýlit se do tradičních bezpečných aktiv a smířit se s nižším výnosem referenčního 10letého státního dluhopisu USA na čerstvém několikatýdenním minimu. To by však mohlo přinést určitou podporu zlatu.
„Nicméně cena zlata se nyní posunula blíž k zóně podpory 1786 – 1784 dolarů, která, pokud by byla rozhodně proražena, by znamenala nové zhroucení,“ konstatoval FX Street.
A to se také stalo. Zlato zlevnilo až na 1 768 dolarů, ale pro českého kupce to znamenalo zdražení unce jen o stokorunu. Dokud Fed neoznámí výši úrokových sazeb (zasedání se má konat ve středu, pozn. aut.), bude cenu zlata diktovat dolar.
PSALI JSME: Zlato nebo dolar?
(rek)