
UBS uvedla, že nedávný nárůst ceny zlata o bezmála 10 % jen za březen na víc než 3 100 dolarů za unci s úterním maximem přes 3 148 dolarů, byl způsoben oživením poptávky investorů, protože sílí strach z budoucnosti. Největší banka ve Švýcarsku proto očekává, že zlato v nadcházejících měsících zdraží na 3 200 dolarů, ale v případě eskalace napětí nebo dalšího zpomalení globálního růstu připouští možný nárůst až na 3 500 dolarů podobně jako Bank of America nebo Goldman Sachs, které dokonce koketuje s cenou 4 000 dolarů za unci.
Posledním hřebíčkem do rakve nadějí, že zlato výrazněji zlevní je informace o nákupech zlata burzovními fondy (ETF). Fondy spojené se zlatem zaznamenaly v prvním čtvrtletí příliv investic v objemu 130 až 150 tun vzácného kovu, čímž se zvrátil poklesový trend zaznamenaný v posledních letech. Jde o nejsilnější čtvrtletní poptávku od přepadení Ukrajiny Ruskem.
PSALI JSME: Cenu zlata pohání strach
Nejnovější údaje americké komoditní burzy (Comex) ukazují, že zlato v jejích skladech je na rekordních 1 347 tunách ve srovnání se 533 tunami v listopadu, kdy byl zvolen americkým prezidentem Donald Trump. A tok zlata do USA podle agentury Reuters dál pokračuje, aby akcie ETF podložené fyzickým zlatem byly stále v nabídce.
UBS poznamenává, že investoři nehledají jen krátkodobou bezpečnost. Centrální banky nakupují zlato rekordním tempem už třetím rokem a nyní se zdá, že i soukromí investoři se chtějí zajistit proti rizikům, jako je stagflace, oslabení dolaru, eskalace válek nebo recese.
„S klesajícími výnosy amerických dluhopisů a rostoucími obavami z obchodních bitev podněcovaných komentáři Donalda Trumpa a Elona Muska, stejně jako slabými údaji o americké spotřebě se tradiční role zlata jako měřiče strachu velmi zásadně vrací do centra pozornosti,“ konstatoval australský web Proactive Investors.
PSALI JSME: Cena zlata hravě přeskočila 3 100 dolarů za 31 gramů
Rudolf Marek