
Po odečtení exportu a zlatých polotovarů pro další zpracování to vypadá, že za investiční zlato Češi v červenci utratili jen 170 milionů korun, za což se v současných cenách dá nakoupit zhruba 130 kilogramů zlatých slitků a cihliček.
Rekordním měsícem tak zůstává březen, kdy bylo do Česka dovezeno čtyřnásobně víc zlata, než v červenci, a to 648 kilogramů v hodnotě bezmála 600 milionů korun. Tento statistický údaj je překvapující zejména proto, že 9. března u nás dosáhla cena za troyskou unci zlata absolutního rekordu 47 791,30 v českých korunách. S běžnou obchodní přirážkou tak přesáhla 50 tisíc korun.
PSALI JSME: Češi v květnu s nákupy zlata vyčkávali
Faktem ale je, že cena zlata byla v březnu zároveň rekordně nestálá, protože 30. března přišla unce zlata už jen na 42 301 korunu, tedy podobně, jako nyní. U obchodníků se v době psaní tohoto článku dala investiční unce zlata pořídit kolem 47 tisíc korun.
S dvojcifernou inflací se však nedá bojovat, jen usilovat o minimalizaci ztrát. A právě ty jsou u zlata v poměru k většině jiných aktiv nejmenší. K sedmému září ztratila cena zlata meziročně 4,07 procenta, což je vzhledem k růstu spotřebitelských cen v dvouciferných číslech přijatelný výsledek. Podle srpnové predikce má průměrný růst spotřebitelských cen v Česku letos dosáhnout 16,2 procenta.
PSALI JSME: Češi zdvojnásobili útraty za zlato
Rudolf Marek