
Ale zda čínské zlaté rezervy má centrální banka nebo jsou v držení státních obchodních bank, zůstává čínským tajemstvím. Pokud by tato skutečnost mohla nějakým způsobem vysvětlit významnou anomálii mezi údaji o čínské spotřebě zlata a celkovým přílivem zlata do země dovozem plus vlastní těžbou, měly by být čínské zlaté rezervy podle výpočtu analytiků pravděpodobně dvojnásobné. Oficiální údaj MMF hovoří o 1842,6 tuny zlata.
Takže ohlášený nulový nárůst národních zlatých rezerv nyní odsouvá Čínu na šesté místo, protože Rusko se s údajnými únorovými přírůstky posunulo před Čínu. „Ale to může být fikce. Odhadujeme, že zlato, které je okamžitě přístupné vládě, pravděpodobně obnáší víc než pět tisíc tun. Zlaté zásoby Číny by pravděpodobně mohly soupeřit i s údajnými rezervami USA (8135,5 tuny),“ domnívá se Lawrie Williams, komentátor britského webu renomovaného obchodníka se zlatem Sharps Pixley.
Teď se to Číně nehodí
Čína oznamuje výši zlatých rezerv v různých víceletých intervalech (většinou v pětiletých nebo šestiletých). Jediné období měsíčních reportů bylo v době, kdy měla být čínská měna přijata do koše měn MMF. Poté se vrátila ke svému starému modelu, jenž hlásil pohyb zlatých rezerv, jen když se to Číně hodilo.
„Očekává se, že Čína i Rusko budou své národní zlaté rezervy rozmnožovat, protože si uvědomují, jakou roli zlato sehraje v jakémkoli globálním finančním resetu,“ dodává expert Sharps Pixley, který je k oficiálním čínským údajům značně skeptický. „Je to pořád stejná písnička, které je těžké uvěřit.“
(rek)