
Zlato je ovšem nejen přírodním zdrojem, ale také vzácným peněžním kovem, v čemž je mnohem užitečnější než při průmyslovém využití. „Vlastnictví zlatých dolů je proto účinným způsobem, jak si zajistit budoucí přístup ke zlatým rezervám.
Jak cena zlata stoupá, zvyšuje se i hodnota dosud nevytěženého zlata. I proto bylo v roce 2019 na fúze a akvizice producentů zlata na celé planetě vynaloženo rekordních 30,5 miliardy dolarů.“
Během posledního desetiletí, zvláště když byla cena zlata nižší, se čínské firmy snažily získat maximum zlatých dolů a těžebních společností. „Ale tato aktiva Čína nekupuje, aby dalším prodejem vytvořila zisk. Čína je už nikdy neprodá,“ dodává Outsider Club.
Zlatá nezávislost
Čínské společnosti zabývající se zlatem aktivně hledají v zahraničí zlatá aktiva, aby zajistily svou budoucí výrobu a aby také snížily nebo nahradily závislost Číny na amerických dolarech. Čína již dnes těží nejvíc zlata na světě a na globální těžbě 3332 tun má dvanáctiprocentní podíl. A ten bude akvizicemi dál zvyšovat.
Výkonný viceprezident společnosti China Gold International Resources na konferenci v Torontu například přiznal, že jeho firma „hledá příležitosti k akvizicím poměrně agresivně“. Zaměřuje se na společnosti s aktivy v cenovém rozpětí mezi jednou až dvěma miliardami amerických dolarů.
Konkrétní příklady
V listopadu 2019 společnost C‘-ťin Mining Group zakoupila aktiva měděných a zlatých dolů Freeport McMoRan v Srbsku za asi 390 milionů dolarů. Hned v prosinci tatáž skupina oznámila, že koupí Continental Gold za 1,3 miliardy kanadských dolarů. Continental Gold je kanadská společnost se zlatými doly v Kolumbii, která je jedním z předmostí čínských investic v Latinské Americe.
Dalším příkladem je propojení firem Barrick Gold a Šan-tung Gold Group. V dubnu 2017 koupila Šan-tung Gold poloviční podíl v dole Barricku ve Veladaru v Argentině za 960 milionů amerických dolarů. Poté v roce 2018 obě společnosti investovaly do svých akcií dalších 300 milionů dolarů.
Šan-tung patří mezi největší producenty zlata v Číně a má šanci stát se jedním z deseti největších těžařů na světě. Barrick Gold je kanadská těžební společnost s doly v patnácti zemích světa a s obratem přes sedm miliard dolarů.
(rek)