
„Očekáváme, že cena zlata v příštím roce nebo dvou překoná 2000 dolarů za unci a dosáhne na nová maxima,“ uvedli analytici Citibank. To by překonalo rekord ve výši 1921,17 dolarů stanovený v roce 2011.
Nízké nominální i reálné úrokové sazby, rizika globální recese zhoršená obchodním napětím mezi USA a Čínou a zvýšené geopolitické trhliny se „kombinují, čímž podporují růstové prostředí na zlatém trhu,“ uvedla banka. „Jsme přesvědčeni, že Fed nakonec sníží sazby až na nulu,“ dodali analytici.
Tento týden investoři očekávají, že Evropská centrální banka spustí další stimuly ekonomiky, zatímco Fed opět sníží úrokové sazby. To pomáhá směrovat finanční toky do zlatých fondů obchodovaných na burze, protože investoři trajektorii americké ekonomiky bedlivě sledují.
Přijde obrat politiku Fedu?
„Zatím růst americké spotřeby i celkový růst pokračuje, zůstáváme spíš znepokojeni tržními signály – inverzí výnosové křivky od tříměsíčních po desetileté dluhopisy a dalšími ukazateli, které oslabují nejrychlejším tempem od Velké recese.“
I když se unce zlata v úterý obchodovala jen za 1489 dolarů, i tak letos cen zlata vzrostla zásluhou růstu v posledních čtyřech měsících o 16 procent. Citi proto navýšila základní prognózy pro zlato na americké burzce Comexu o 125 dolarů na 1575 dolarů ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku a přibližně o dalších 14 procent na 1675 dolarů v roce 2020.
Výhled Citi má i druhou větev: vychází z možnosti obratu současné politiky Fedu nebo průlomu v obchodních jednáních USA s Čínou. „Překvapivá obchodní dohoda spojená s prudkým vzestupem globálních výrobních dat by pro tento ekonomický cyklus zřejmě zastavily zdražování zlata na úrovni kolem 1500 dolarů za unci.“
(rek)