
Zlato pak v sobotu kleslo na zhruba 2048 $ za unci, a ustoupilo „z rekordního maxima 2074 USD za unci“, jak uvedl ekonomický web Trading Economics díky silnějšímu dolaru, protože napětí mezi USA a Čínou opět vzrostlo a americká zpráva o zaměstnanosti ukázala, že ekonomika přidala víc pracovních míst než se očekávalo.
Průběžnou maximální cenu uváděnou Trading Economics předběhla cena na newyorské obchodní burze, kde se opce na nákup zlata v prosinci podle grafu Yahoo Finance vyšplhaly na cenu 2085,30 dolaru za troyskou unci (31,1 gramu). Vzhledem k tomu, že akceptování této ceny považují spekulanti za dobrý kšeft, dá se očekávat, že v té době bude cena zlata vyšší.
Růst čínsko-amerického napětí je nejčastěji uváděným argumentem při komentování současné zlaté horečky. Aktuálně k tomu přispělo americké ministerstvo financí, jež uvalilo sankce na správkyni Hongkongu Carrie Lamovou a dalších 10 hlavních představitelů Hongkongu a Číny za „provádění pekingských politik potlačování svobody a demokratických procesů“. Dále prezident Donald Trump zakázal transakci s čínskými aplikacemi Tencent’s WeChat a ByteDance’s Tiktok, čímž způsobil pád jejich akcií. Čína pochopitelně pohrozila odvetou.
„Investoři nyní čekají na novinky týkající se nového balíčku stimulačních koronavirových programů v USA. Drahý kov zapsal již devátý týdenní zisk v řadě, což je nejdelší období zisků za zhruba deset let, poháněné nízkými úrokovými sazbami a nejistotou ohledně dlouhodobých dopadů globální pandemie,“ konstatuje Trading Economics.
(rek)