
„Lidé se orientují na budoucnost. S minulostí už nic neudělají, ani to, co se děje dnes, neovlivňuje tolik současnost jako budoucnost. Je tedy jasné, že se lidé chtějí dozvědět víc především o budoucnosti, i když se předpovědi až příliš často ukážou jako špatné,“ uvedla Degussa.
V následujícím textu proto Degussa stručně vyzdvihuje některé důvody, které považuje za zvlášť důležité jako argumenty pro investici do budoucnosti v podobě drahých kovů.
■ Cyklický vzestup světové ekonomiky se letos pravděpodobně nezastaví, ale bude pokračovat, byť v poněkud nižším tempu. Lze však očekávat, že se budou zvyšovat rizika zpomalení, protože ekonomiky jsou dál uměle podporovány extrémně laxními měnovými politikami.
■ Budou pokračovat nulové a záporné úrokové sazby a rostoucí cena aktiv sníží kupní sílu peněz.
■ V tomto prostředí se nám zdá velmi pravděpodobné, že vzestup ceny drahých kovů bude pokračovat: Cena zlata by mohla do konce roku 2020 dosáhnout zhruba 1700 dolarů za troyskou unci.
■ Celkově mají investoři stále dobré důvody držet zlato a stříbro jako součást likvidních aktiv, protože tyto drahé kovy mají nejen potenciál ke zvýšení ceny, ale také pojistí proti ztrátám spojeným s krizí. To znamená, že z pohledu investora lze zlato a stříbro klasifikovat jako snižování rizika a zvyšování zisku. Držení zlata a stříbra se tedy vyplatí.
■ Hlavní světové banky dál snižují kupní sílu svých měn podporou inflace. Prostředí velmi nízkých, nulových, nebo dokonce záporných úrokových sazeb znamená znehodnocení měn.
■ Navíc zlato a stříbro chrání investora před úvěrovým selháním nebo platební neschopností, jejichž pravděpodobnost roste, protože inflační a úvěrový boom už trvá příliš dlouho.
(rek)