
Konkrétně v anketě LBMA (Londýnská asociace obchodníků s drahými kovy, pozn. aut.) jich dosažení této magické hranice tipovalo 20 z 25 zúčastněných expertů. A ti v lednu netušili, jak blízko budou už v únoru.
Americká velkobanka J.P.Morgan, která spravuje majetek v hodnotě přes čtyři biliony dolarů, ve své poslední tržní rekapitulaci píše, že „zlato je na roztrhání, meziročně vzrostlo o 12 procent a blíží se 3 000 dolarů za trojskou unci. Následuje tak působivý loňský 25,3 procent, kdy překonalo výnos S&P 500“ (amerického akciového indexu 500 nejdůležitějších firem).
PSALI JSME: Světová rada pro zlato: Globální poptávka po zlatě byla vloni rekordní
„Jeden kupující vyčnívá,“ uvádí J.P.Morgan. „Jsou to centrální banky, jejichž nákupy vzrostly od roku 2019 o 11,5 procenta. S jejich podílem blížícím se čtvrtině celkové poptávky se nyní staly dominantní silou trhu (se zlatem). Navíc jsou na rozdíl od soukromých investorů cenově necitlivé, když nakupují navzdory rekordním cenám, protože jejich motivací je spíš zajišťování geopolitických rizik než zisk.“
Zlato ve čtvrtek kleslo pod 2 900 dolarů za unci a nepřidalo tak sedmý cenový rekord roku, což způsobil Donald Trump, který ve středu rozvířil zmatek kolem cel pro Kanadu a Mexiko, když řekl, že vstoupí v platnost 2. dubna místo dříve stanoveného termínu 4. března a zároveň navrhl 25% clo na auta a zboží z Evropské unie.
PSALI JSME: Zlato kosí jeden rekord za druhým. Co se stalo?
„Nedávné slabé ekonomické údaje USA posílily očekávání rychlého snižování úrokových sazeb,“ doplňuje Trading Economics a zároveň dodává, že proti zdražování zlata hovoří oslabení fyzické poptávky, protože čínský dovoz zlata přes Hongkong v lednu klesl na téměř tříleté minimum a švýcarská data minulý týden ukázala 99% meziroční pokles exportu zlata do Číny.
Ale spíš to byly výroky amerického prezidenta než tato informace, které posílily dolar a zlevnily zlato. A web Investing.com k tomu připojuje:
PSALI JSME: Svět zažívá lekci z historie o významu zlata
„Žlutý kov byl zasažen vlnou vybírání zisků z rekordních cen, přestože vyhlídky na vyšší obchodní cla a ochlazování americké ekonomiky udržovaly ve hře poptávku po bezpečném přístavu. A také povídačky, že mírová dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou je blízko, podkopaly poptávku po bezpečném přístavu.“
Není bez zajímavosti, že přes všechny tyto zprávy zůstává meziměsíčně zlato ve zisku 4,5 procenta, zatímco bitcoin zapsal ztrátu 14,1 procenta.
PSALI JSME: Podivné, ba zběsilé zprávy o zlatě
(rek)