
Fed navíc odstranil nejistotu trhů ohledně výhledu: „Výbor soudí, že současný postoj měnové politiky je vhodný k podpoře trvalého rozšiřování hospodářské činnosti…“. To naznačuje, že americká centrální banka v blízké budoucnosti neočekává další uvolnění své měnové politiky.
Fed podle zveřejněných informací na rok 2020 neplánuje žádné zvýšení sazeb, na rok 2021 pouze jedno. V současné době americká centrální banka předpokládá úrokovou sazbu 1,9 procenta na konci roku 2021 a 2,1 procenta na konci roku 2022.
To obecně není příliš dobrá zpráva pro zlato, leč okamžitá reakce byla kupodivu opačná. Cena žlutého kovu vyskočila z 1470 na 1478 dolarů během první hodiny po zveřejnění ekonomických prognóz, pak se ustálila na 1476 dolarech za unci.
Co ale v budoucnu očekávat? Po celá léta Fed počítal s vyššími úrokovými sazbami, ale ukázalo se, že se spletl. Dnes americká centrální banka už návrat úrokových sazeb na úroveň před krizí neočekává. Jak řekl předseda Fedu Powell během tiskové konference: „Chtěl bych vidět inflaci, která je trvalá a významná, než znovu zvýším sazby.“
Zlatí býci na obzoru?
„To je obrovské prohlášení, které znamená, že se Powell vzdal jakéhokoli pokusu o normalizaci úrokových sazeb,“ konstatuje web FXStreet. „Absence jasné jestřábí politiky nemůže znamenat nic jiného než holubičí politiku. Zejména pokud dojde k dalšímu hospodářskému poklesu nebo finanční krizi. To by mělo cenu zlata podpořit. V zásadě existuje dobrá šance, že by rok 2020 mohl zlatým býkům (růstu ceny) nabídnout důvod k oslavě.“
Otázkou ale zůstává, zda růst ceny zlata a pokles hodnoty dolaru o 0,6 procenta v závěru minulého týdne byl důsledkem informací z měnového zasedání Fedu nebo optimistických očekávání ohledně obchodní dohody mezi Washingtonem a Pekingem.
(rek)