
„Vývoj ceny zlata se nedá snadno pochopit,“ píše na investičním webu The Armchair Trader Carsten Gerlinger, výkonný ředitel a vedoucí správy aktiv v lucemburské investiční společnosti Moventum. „Při hledání determinantů budoucího vývoje je patrné, že i předchozí výkonnost zlata představuje pro investory určité hádanky.“
Podle Gerlingera vše hraje proti cennému kovu. Obvykle platí pravidlo: Pokud americký dolar oslabuje, cena zlata roste. Během zlatého boomu však dolar zůstal silný. Totéž platí pro úrokové sazby: Zlatu se daří lépe s klesajícími úrokovými sazbami, ale v poslední době úrokové sazby spíš rostly.
PSALI JSME: Je čas na novou zlatou příručku
Dolar ani úrokové sazby tedy zlato neovlivnily. „I další uváděné důvody se často ukazují jako chabé,“ vysvětluje Gerlinger. „Mezi standardní vysvětlení patří například svatební sezóna v Indii. Tento populární výklad má však značné slabiny. Často časově neodpovídá výkyvům ceny zlata. Trhy nejsou tak předvídatelné.“
Údaje Světové rady pro zlato o fyzické poptávce za první čtvrtletí také neposkytují přesvědčivé vysvětlení. Soukromá poptávka se příliš nezměnila. Často se zmiňují centrální banky, ale ty nakupují drahé kovy už dlouho.
Dalšími uváděnými důvody jsou ochrana před inflací, rostoucí vládní deficity a spekulativní nákupy. V zemích, kde není jistá měna, se lidé uchylují ke zlatu. Ale žádná globální panika nepropukla. Naopak v poslední době došlo k výraznému odlivu investic do zlata v burzovních fondech, které obvykle světovou cenu zlata diktovaly. Dnes jsou mimo hru. V čem je tedy trh se zlatem tentokrát jiný?
PSALI JSME: Je zlatý boom důsledkem dedolarizace?
Hodně zlata nakupuje čínská centrální banka, že by jako pojistku proti sankcím, pokud by Čína vstoupila do ozbrojeného konfliktu s Tchaj-wanem? Nebo Rusko hromadí zlato kvůli úniku ze sankcí. A co již probíhající války s obtížně předvídatelným vyústěním?
„Geopolitika s různými krizovými ohnisky se zdá být nejpravděpodobnějším důvodem růstu ceny zlata,“ tvrdí Gerlinger. „Nezapomínejme ani na fakt, že letos polovinu světové populace čekají důležité volby. A zlato je v podstatě jediná bezpečnostní pojistka, kterou teď mnozí vyhledávají. Ale jak pevná je investice, jejíž cenové pohyby lze pouze tušit?“ ptá se.
PSALI JSME: Za zdražením zlata stojí Rusko a Čína, píší Financial Times
(rek)