
Turecká centrální banka oznámila prodej 81 tun zlata na domácím trhu, aby před volbami uspokojila poptávku při dočasném zákazu dovozu zlata, který kvůli slabé měně decimoval obchodní bilanci země. Zda bude tento prodej pokračovat, se teprve uvidí.
Dalšími prodejci zlata byly tři centrální banky, které pravidelně nakupují zlato z domácí produkce. Národní banka Kazachstánu snížila své zlaté rezervy o 13 tun, což je třetí po sobě jdoucí měsíční prodej přesahující deset tun. Nicméně zlato stále představuje 54 procent celkových kazašských rezerv.
PSALI JSME: Erdogan prodal spoluobčanům téměř 100 tun zlata
Centrální banka Uzbekistánu prodávala již druhý měsíc po sobě, i když podstatně míň než v březnu. Její zlaté rezervy klesly o dvě tuny. I tak 380 tun tvoří 69 procent měnových rezerv státu. Národní banka Kyrgyzské republiky prodala 0,6 tuny.
Nákupy byly nesrovnatelně menší. Největší pocházel z Polska, když Narodowy Bank Polski zvýšil držbu zlata o 15 tun. Přesto 243 tun polského zlata představuje jen devět procent celkových rezerv.
PSALI JSME: Robustní nákup zlata polské centrální banky
Čínská lidová banka pokračovala v sérii nákupů už šestý měsíc v řadě a zvýšila své rezervy o osm tun na 2 076 tun (4 % celkových rezerv). Dalšími hlášenými kupci byly Česká národní banka (2 tuny) a Mongolská centrální banka (1 tuna).
„Navzdory značnému poklesu v dubnu se držíme očekávání, že centrální banky zůstanou čistými kupci zlata i v roce 2023. Prvním dokladem by mohlo být květnové oznámení Irácké centrální banky o nákupu 2,5 tuny zlata s tím, že další přijdou,“ uvedla marketingová organizace těžařů, zpracovatelů i prodejců zlata World Gold Council (Světová rada pro zlato).
PSALI JSME: Centrální banky čekají v příštích pěti letech růst podílu zlata v rezervách
(rek)