
Ztráta HSBC, jednoho z největších světových obchodníků s drahými kovy, je podle agentury Reuters teoretická a odráží hodnotu pozic, které banka na obou trzích drží. Nemusí to nutně znamenat, že přišla o peníze. Navíc šlo o ojedinělou událost.
Obvykle se cena zlata na londýnském a newyorském trhu liší jen o několik dolarů, ale opatření zavedená v rámci koronavirové pandemie v březnu uzavřela několik rafinerií drahých kovů a uzemnila mnoho letadel, což vyvolalo obavy, že nebude možné přesunout zlato do New Yorku, aby bylo možné splnit smluvní závazky při prodeji papírového zlata. Kdo ho přesto za každou cenu chtěl, musel si připlatit.
Nedostatek zlata ke krytí závazků vyhnal 24. března cenu zlatem podložených cenných papírů na americké burze Comex až o 70 dolarů za unci neboli o čtyři procenta výš, než ten den stálo fyzické zlato v Londýně. Tato mezera se však po otevření rafinerií rychle zmenšila. HSBC také uvedla, že ke ztrátě 200 milionů dolarů přispěly i měnové kurzy při financování obchodu a volatilita akcií.
Byla to jen mimořádná výjimka
„Banka patří k největším obchodníkům s drahými kovy na světě a díky kombinovanému obchodování na burze Comex s papírovým zlatem a obchodování s fyzickým zlatem v Londýně je na rozevírání cenových nůžek mimořádně zranitelná,“ dodala agentura Bloomberg, která informaci přinesla jako první.
Je třeba ovšem dodat, že se jednalo o mimořádný exces, protože HSBC v prvním čtvrtletí až na další dvě minimální ztráty byla v obchodování se zlatem neustále ve zisku. A ve třech březnových dnech dokonce podobně vysokém jako byla ztráta, o níž píšeme. Dokládá to graf letošních zisků a ztrát zveřejněný webem Market Insiders.
(rek)