
„To by zlatu přineslo meziroční zisk 45 %, zatímco stříbro může na konci roku atakovat úroveň 35 dolarů za unci, což by představovalo masivní 95% zisk,“ uvedla Společnost Metals Daily. Na druhé straně energetické komodity patří k největším propadákům. Americká lehká ropa letos zatím ztratila téměř 40 %.
„Mnoho komodit se obchoduje výrazně pod svými dlouhodobými motivačními cenami,“ uvedla Alissa Corcoranová, ředitelka výzkumu ve společnosti Kopernik Global Investors.
„Celkově mohou být komodity v krátkodobém horizontu velmi volatilní, což nevnímáme jako riziko, ale jako příležitost,“ řekla Market Watch Corcoranová. „Nejlepší investiční příležitosti jsou, když jsou ceny komodit hluboko pod motivační cenou, jako je tomu v současnosti u většiny komodit.“
Není komodita jako komodita
„Ropa, často nazývaná černým zlatem, je pod svou dlouhodobou pobídkovou cenou, která se odhaduje na 75 $ za barel, a pravděpodobně se na tuto úroveň nedostane. Futures (opce) na ropu se usadily pod 40 $ za barel, což je nejnižší hodnota od června,“ argumentuje Corcoranová.
Komoditní investoři proto budou dál sledovat pohyby drahých kovů, které si získaly v době pandemie nebývalou oblibu. Známky určitého oživení v globálních ekonomikách navíc vedly stříbro, které je i významným průmyslovým kovem, k předstihu růstu zlata, píše server Market Watch.
„Zlato zůstává atraktivní investicí, protože nedávný pokles cen bude pravděpodobně krátkodobý. Dostatek peněz, nižší úrokové sazby a makroekonomická nejistota by měly investice do zlata podpořit, “ konstatuje expertíza ANZ. Omezit vzestup zlata by mohl jen silnější dolar.
(rek)