
Wood ve svých prognózách vychází z podílu příjmu Američanů, který byl investován do zlata během posledního býčího trhu v lednu 1980, když cena žlutého kovu dosáhla svého vrcholu 850 $.
„Cena zlata odpovídala 9,9 % amerického disponibilního příjmu na hlavu (8547 $). Nyní činí 1952 $, což je 3,6 % amerického disponibilního příjmu na hlavu ve výši (53 747 $). Dosáhnout 9,9 % příjmu na hlavu znamená, že zlato by mělo vzrůst na 5345 $. Proto je cena 5500 $ nyní rozumným cenovým cílem pro vrchol současného růstového trhu,“ tvrdí šéf poradenské společnosti.
Woodův názor podle deníku Business Standard sdílí také další přední makléři. Nedávný průzkum manažera fondu cenných papírů Bank of America například odhalil, že dlouhodobá investice do zlata je mezi globálními manažery fondů na druhém místě s 23 % dotázaných. Také experti Credit Suisse Wealth Management se domnívají, že zlato bude z dlouhodobého hlediska pravděpodobně stoupat, když tvrdí, že slabší americký dolar a nižší reálné výnosy jsou hlavními hnacími silami zlata.
„Obavy spojené s covidem-19 stále přetrvávají, protože pandemie v různých částech světa stále zrychluje. To udržuje vysokou poptávku po zlatě. To je patrné na silném přílivu investic do zlatých burzovních fondů, které opět dosáhly nového rekordu 109 milionů uncí (3390 tun), aniž vykazují známky poklesu. S perspektivou slabšího amerického dolaru a nízkých úrokových sazeb zůstává náš výhled na zlato pozitivní s tříměsíčním cílem 2000 $ a 12měsíčním 2150 $ za unci,“ napsali v poznámce experti Credit Suisse.
Z historicky nejvyšší úrovně 2074 $ v srpnu cena zlata klesla o zhruba 6 %. Meziročně však zlato i při propadu ceny na 1931 $ stále investicím vládne. „Za minulý rok vyneslo 30 %, v meziročním srovnání je nárůst také velkolepý, kolem 27 %, napsal Business Standard.
(rek)