
Počátkem roku 2010 mělo palladium jen zlomek ceny zlata nebo platiny. Dalo se koupit za zhruba 400 amerických dolarů za unci. V dnešní době díky schopnosti tohoto kovu snížit škodlivé emise aut (a také kvůli nejisté situaci v zásobování) se unce obchoduje za víc než 2000 dolarů – tedy za víc než zlato i platina.
Jako klíčové energetické komodity mají ropa a zemní plyn neodmyslitelnou souvislost. A přesto v roce 2019 měly obě komodity zcela odlišné výkony. Zatímco cena surové ropy meziročně vzrostla o 34,5 procenta a byla pro spekulanty jednou z nejlepších investic, zemní plyn šel opačným směrem a meziročně ztratil 25,5 procenta, navíc to byl jeho třetí ztrátový rok v řadě.
Tím se potvrdila pozice plynu jako nejhorší hlavní komodity za posledních deset let. Nic na tom nemění, že v roce 2016 byl zisk na plynu 59,35 procenta. Jenže tehdy bylo mimořádným ternem i uhlí se ziskem 103,67 procenta. V posledních dvou letech je uhlí, stejně jako plyn v mínusu. Loni zaznamenal černý nerost ztrátu přes 18 procent.
Zlato se opět lesklo
Podle webu Visual Capitalist je třeba zmínit zlato a stříbro, které měly cosi jako rok návratu. Zlato získalo 18,3 procenta a dosáhlo druhého nejlepšího výnosu za celou dekádu, když v roce 2010 byl jeho výnos 29,52 procenta. Následovalo stříbro s podobným příběhem, které během kalendářního roku zdražilo o 15,2 procenta.
„Na začátku letošního roku mají vzácné kovy zajímavé ekonomické a geopolitické pozadí,“ píše Visual Capitalist. Tím míní, že si zlato a stříbro mohou udržet pátou a šestou příčku v tabulce ziskovosti a vzácné kovy pak čtyři místa mezi šesti nejvýkonnějšími komoditami.
Na čem se dalo loni ještě vydělat? Určitě na niklu (31,55 %), obilí (11,03 %), kukuřici (3,40 %) a mědi (3,36 %). Prodělečný byl hliník (-4,38 %), olovo (-4,66) a zinek (9,49 %). O dvouciferném propadu uhlí a plynu již byla řeč.
(rek)