
Historie by tedy naznačovala, že onen zářijový vrchol dolaru může být počátkem dlouhodobějšího poklesu, což by mohlo podpořit cenu zlata. Tím spíš když v jeho prospěch hrají i další faktory, z nichž hlavní je nízká důvěra v bankovní sektor.
„Po dolarových hodech v minulosti obvykle následovala dlouhá období oslabení dolaru (např. v letech 1985-1995 a 2002-2008),“ uvádí ve svém pravidelném reportu rafinerie vzácných kovů Heraeus.
„Zlato stále funguje jako odbytiště pro investorské obavy v USA. Napětí v globálním bankovním sektoru se za posledních čtrnáct dní sice poněkud uklidnilo, investoři však stále vykazují určitou nervozitu ohledně tohoto sektoru.
PSALI JSME: Zlato se snaží prorazit výše. Jeho cenu teď určují ETF fondy
Příliv investic zlatých fondů, který začal kolapsem Silicon Valley Bank, pokračoval v USA, zatímco v Evropě zpomalil. Celkový čistý příliv v současnosti činí 31,2 tuny zlata v amerických fondech a 14,6 tuny v evropských. Globální držba zlata v burzovních fondech je zhruba 2 900 tun, což je stále výrazně méně než vrchol 3 452 tun v říjnu 2020.
Pokud cena zlata dosáhne nových maxim, očekává se, že přísun zlata do fondů dál poroste. Zlato minulý týden zakončilo týden na 1 980 dolarech za unci a dosáhlo nového historického maxima za jedno čtvrtletí jak v amerických dolarech, tak v eurech.
Cena se nyní konsoliduje v obchodním rozmezí mezi 1 950 a 1 990 dolary a nelze vyloučit pokus o nový rekord,“ uzavírá kapitolu zlata analýzy německé firmy.
PSALI JSME: Forbes: V létě zlato zdraží na 2 300 dolarů za unci
(rek)