
Tato čísla celkem působivě ukazují, že přes všechny aktuálně pesimistické debaty na internetu, zlato i v krátkém horizontu tří měsíců dál patřilo k dobrým investicím, protože takový čistý výnos v Česku běžným občanům nenabízejí ani atraktivní korporátní dluhopisy, o bankovním spoření ani nemluvě.
Pět srpnových dnů, kdy vrcholily globální obavy z ekonomického kolapsu vyvolaného pandemií, vyhnalo cenu fyzického zlata v Londýně nad 2000 USD a 7. srpna dosáhlo rekordu 2067,25 USD, což je těsně pod nejvyšší predikcí 2080 USD tipované v soutěži analytiků organizované LBMA.
K překročení milníku v 2000 USD za unci zlata (31,104 g) došlo na londýnské aukci poprvé 5. srpna. „Bylo to provázeno výjimečným objemem obratu v předchozích dnech, zejména 29. července, kdy změnilo majitele rekordních 2780 tun zlata v hodnotě 174,3 mld. USD. Pro srovnání, průměrné denní obchodování se zlatem během čtvrtletí je méně než poloviční,“ sdělila LBMA médiím.
Tisíc tun denně je málo
Opojné rekordní srpnové dny však slábly, jak se léto proměňovalo v podzim. Naposledy se zlato obchodovalo nad 2000 USD 18. srpna. Od té doby se cena snížila přibližně o 8,6 % pod toto maximum a objemy obchodů v září klesly pod čtvrtletní průměr. Ale i tak se v září denně zobchodovalo přes tisíc tun zlata, což je zhruba velikost zlatého pokladu Švýcarska.
„Je diskutabilní, zda zářijové cenové pohyby odrážejí vybírání zisků, nebo snad lepší než očekávaná (i když hrozná) ekonomická data z USA i odjinud. Pokud ano, akciové trhy to významně neovlivnilo, protože akciový index S&P 500 poklesl jen o přibližně 4 %. Má to tedy znamenat, že obchodníci probíhající pandemii a její důsledky berou jako nový standard?“
„Pokud ano, je to depresivní myšlenka,“ uzavírá svůj komentář LBMA.
(rek)