Zlato (oz) / USD
2 796,90
0,10 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Mezinárodní skandál kolem loupeže rumunských zlatých artefaktů v Nizozemsku

Rumunské artefakty, včetně 2 500 let staré zlaté přilby, byly odcizeny z Drentsova muzea v Nizozemsku. Dácké artefakty patřily Národnímu historickému muzeu v Bukurešti a byly zapůjčeny spolu s 673 exponáty z jiných rumunských muzeí v rámci putovní výstavy.

Nejvýznamnějším ukradeným exponátem z putovní výstavy je zlatá přilba Cotsofenešti. Ilustrační foto: Drents Museum.
Nejvýznamnějším ukradeným exponátem z putovní výstavy je zlatá přilba Cotsofenešti. Ilustrační foto: Drents Museum.

„Temný den pro Drentsovo muzeum v Assenu a Národní historické muzeum Rumunska v Bukurešti,“ uvedl generální ředitel Drents Muzea Harry Tupan. „Za 170 let existence muzea se nikdy nic takového nestalo.“ Místní policie se domnívá, že loupež spáchalo několik lidí poté, co použili výbušninu k odstřelení dveří.

Mezi ukradené předměty patřila zlatá přilba Cotsofenešti z doby kolem roku 450 př. n. l. a tři dácké královské náramky z roku 50 př. n. l. Dácké náramky byly původně také uloupeny na počátku 90. let minulého století z ruin dáckých pevností a vydraženy na černém trhu. Úřady zatím zachytily jen asi tucet z nich.

PSALI JSME: Rumunsko chce, aby mu Rusko vrátilo zlato z první světové války

Podle rumunské zpravodajky Janneke Vosové je hodnota ukradených pokladů pro Rumuny „srovnatelná s tím, co je pro nás Noční hlídka“, píše nizozemský web EenVandaag. „Ta zpráva nás zasáhla jako bomba,“ dodala Vosová. „To samozřejmě neplatí pro všechny Rumuny. Obyčejného člověka to tolik nezajímá. Ale v politice a rumunských médiích se všichni navzájem válcují.“

Nizozemsku Vosová vyčítá: „Opravdu nechápu, že tak důležité kusy byly vystaveny v tak ‚obskurním‘ muzeu. Rumuni se necítí být bráni vážně.“ Opoziční strany zase využívají loupeže k tomu, aby ukázaly, jak současná vláda hází jejich kulturu „napospas psům“ a že mezi nimi a Západem není žádná rovnost.

PSALI JSME: Bodeho muzeum: Loupež stokilové zlaté mince

Rozruch v Rumunsku vyvolalo i to, že se zlaté artefakty vůbec půjčovaly. „Naše významné umění bylo v bezvýznamném muzeu. Naše historie byla ukradena.“ To je obraz, který malují rumunská média.

Ale největší hněv vyvolává skutečnost, že bezpečnost byla tak chabá. „Opravdu nechápu, jak je možné, že exponáty nebyly v noci v trezoru. A že nebyly použity raději repliky. Vloupání podle rumunských médií pak bylo snadné.

PSALI JSME: Zloději v Británii ukradli římský poklad přímo z úschovny v muzeu

„Rumunsko bude požadovat úhradu bezprecedentně vysoké škody. Očekává se, že podá žalobu na naši vládu,“ uvedl nizozemský server AD. „Nizozemské ministerstvo školství, kultury a vědy tvrdí, že zatím o ničem neví. Krádež s odhadovanými škodami téměř šest milionů eur je pro Rumunsko obrovským šokem.“

Premiér Marcel Ciolacu oznámil, že na vývoz dáckých předmětů pro výstavu v Nizozemsku nebylo vydáno žádné povolení. Hodlá tudíž přijmout tvrdá opatření vůči lidem, kteří sepsali smlouvu s Drents Museem.

PSALI JSME: Lupiči keltského zlata byli dopadeni

(rek)

Další z kategorie Zlato