
„Tento trend bude pokračovat a výsledek bude záviset na politickém vývoji,“ cituje Paulsona agentura Bloomberg. Zakladatel fondů Paulson & Co dlouhodobě preferuje zlato a je silně zainvestován do těžařských firem. Minulý týden se spojil s Novagold Resources, aby odkoupili 50% podíl kanadské Barrick Gold v aljašském zlatém dole za 1,1 miliardy dolarů.
Barrick Gold těží v Argentině, Kanadě, Chile, Pobřeží slonoviny, Peru, Kongu, Dominice, Ekvádoru, Egyptě, Mali, Pákistánu, Papui Nové Guineji, Saúdské Arábii, Senegalu, Tanzanii a Zambii. Nyní se údajně snaží využít vysokých marží zlata k realizaci zisku. V roce 2024 vyprodukovala 122 tun zlata s celkovými náklady 1 484 dolarů na unci.
Cena zlata letos i přes aktuální pokles vzrostla zhruba o 30 %, čímž překonala téměř všechny ostatní hlavní třídy aktiv. S tím se nenápadně vezou i akcie zlatých dolů, jež vzestup dle některých analytiků teprve čeká. „Hlavním hnacím motorem poptávky po zlatě jsou centrální banky, které se snaží stále víc diverzifikovat z papírových měn na zlato jako rezervní měnu,“ odůvodnil Paulson svou nynější investici do zlatého dolu. „A nemyslím si, že se to změní.“
(rek)