
Viceprezident State Street a hlavní stratég pro zlato George Milling-Stanley v nedávném rozhovoru uvedl, že pokračující vysoká inflace spolu s nárůstem geopolitického napětí vytvářejí podmínky pro letošní vzestup zlata. Investoři podle něj zlato často využívají jako zajištění proti inflaci, napsal server Nikkei Asia.
Společnost State Street spravuje aktiva v hodnotě 3,9 bilionu dolarů a spravuje SPDR Gold Shares, což je největší ETF fond krytý fyzickým zlatem na světě. Referenční cena zlata v New Yorku tento měsíc v jednu chvíli vzrostla nad 2 078 dolarů za unci a dosáhla nejvyšší úrovně od srpna 2020, protože napětí mezi Ukrajinou a Ruskem zesílilo a západní země uvažují dalších přísnějších sankcích, které by uvalily na Rusko.
„Očekával bych, že zisky (zlata) budou pokračovat, dokud nedojde k nějakému urovnání ukrajinské otázky, což se právě teď zdá být hodně vzdálené“ napsal Milling-Stanley v odpovědi na otázky.
„V této situaci bych nesázel proti růstu cen zlata,“ dodal s tím, že invaze přilila olej do ohně již tak nejistému politickému a ekonomickému prostředí.
PSALI JSME: Zlato bude z inflace těžit, tvrdí uznávaný expert
Investoři tento týden také pozorně sledovali americkou centrální banku, Federální rezervní systém (Fed), která ve středu poprvé od roku 2018 zvýšila úrokové sazby o 25 bazických bodů. Na normálním trhu zvýšení úrokových sazeb přitahuje investory k dluhopisům a hotovosti a odvádí je od nevýnosových aktiv, jako je zlato.
Milling-Stanley však před akcí Fedu uvedl, že „předseda Fedu Jerome Powell dal jasně najevo, že Fed bude zvyšovat sazby opatrně, aby se vyhnul vyvolání recese v USA, a tento opatrný postoj se po invazi na Ukrajinu jen zvýšil“.
„Historie naznačuje, že cena zlata často roste současně se zvyšováním úrokových sazeb,“ uvedl Milling-Stanley a dodal, že přesně to se stalo, když Fed v období od prosince 2015 do prosince 2018 devětkrát zvýšil sazby, přičemž zlato vzrostlo o 17 procent, a když Fed v období od června 2004 do června 2006 sedmnáctkrát zvýšil sazby, přičemž zlato vzrostlo o 57 procent.
„Vzhledem k poučení z historie v kombinaci se současným prostředím značné míry nejistoty jak z ekonomického, tak geopolitického hlediska bych očekával, že cena zlata bude i nadále růst,“ dodal. Současné prostředí je natolik nejisté, že investoři nadále hromadí zlato. „Nákupy pocházejí od celého spektra investorů, od jednotlivců až po velké instituce,“ uvedl Milling-Stanley.
PSALI JSME: Goldman Sachs: Do konce roku bude zlato na 2 500 dolarech
Podle Světové rady pro zlato dosáhla v roce 2021 poptávka po slitcích a mincích 1 124 tun, což je nejvíce za téměř deset let, přičemž rekordní investice zaznamenaly USA a Německo. Společnost Milling-Stanley očekává, že tento trend bude pokračovat.
„Silný nárůst poptávky po slitcích a mincích po celém světě v loňském roce zvyšuje obavy z rostoucí inflace mezi individuálními investory,“ uvedl Milling-Stanley. „Není pochyb o tom, že vnímaná role zlata jako určité ochrany před vysokou inflací je pro investory silným motivačním faktorem, zejména v Evropě,“ dodal.
Příliv do burzovně obchodovaných fondů (ETF) založených na zlatě celosvětově roste. Podle Světové rady pro zlato (World Gold Council) dosáhl v únoru celosvětový příliv do ETF na zlato čistého objemu 35,3 tuny.
Společnost State Street doporučuje investorům alokovat „někde mezi dvěma a dvaceti a procenty“ svých aktiv do zlata v závislosti na individuálních potřebách z hlediska likvidity a ochoty přijímat rizika.
PSALI JSME: Clem Chambers: Zlato na cestě ke třem tisícům dolarů za unci
(luk)