
„Ekonomická odolnost Spojených států kvůli překvapivým údajům o HDP zahnala obavy z recese. Také předseda Fedu (centrální banky USA, pozn. aut.) Jerome Powell ve svém středečním komentáři po zvýšení úrokových sazeb uvedl, že představitelé Fedu tváří v tvář napjatému trhu práce recesi neočekávají,“ zdůrazňují aktuální komentáře společnosti FXStreet.
Přitom jen o 24 hodin dříve FXStreet náladu trhů popisoval takto: „Cena zlata se po konsolidaci posouvá na býčí trajektorii mezi 1 955 a 1 968 dolary. Vzácný kov se rychle blíží svému měsíčnímu maximu 1 987,35 dolaru, protože investoři předpokládají, že Fed pro letošek ukončil období zpřísňování své politiky. Očekává se, že žlutý kov znovu získá psychologickou odolnost až ve výši 2 000 dolarů.“
O necelých 24 hodin později, bez nových dat z ekonomiky, však FXStreet konstatuje: „Cena zlata klesá, protože dolar spolkne steroidy ekonomické odolnosti USA.“ Stejná data tentokrát nadopovala dolar, „takže pokles ceny zlata nelze vyloučit, protože se obnovují obavy z dalšího zpřísňování politiky Fedu“.
PSALI JSME: Zlaté zemětřesení se nedostavilo
S tím však kontrastuje: „Méně jestřábí měnová politika Fedu zlepšila chuť účastníků trhu riskovat. Americké firmy neustále hledají lidi i za vyšší mzdy, aby vyrovnaly nedostatek pracovních sil. To naznačuje, že ekonomika je odolná navzdory přísným úvěrovým podmínkám a agresivnímu zdražování peněz.
A naproti tomu: „…to posiluje obavy z oživení inflačních sil, protože napjatý trh práce by mohl podpořit útraty spotřebitelů“. Víc vydělají, budou víc utrácet a inflace začne znovu pohlcovat zisky. A mlýny ekonomiky se točí a točí a nikdo netuší, koho nakonec semelou.
FXStreet komentuje vývoj ceny zlata každé dvě hodiny. V pátek tedy platilo: „Cena zlata klesá proto, že šance na další zvýšení úrokových sazeb v září se zvyšují.“
To byl tedy týden.
PSALI JSME: Saxo Bank: Zlato dosáhne do konce roku nového rekordu nad 2 100 dolarů
(rek)