
Musk na sociálních sítích zveřejnil několik příspěvků, v nichž zpochybnil stav vládních zlatých rezerv ve Fort Knoxu. Ptá se v nich, zda je zlato „stále tam“ nebo zda již „zmizelo“ a volal přinejmenším po „živé videoprohlídce“ uloženého zlata.
„Musk rozšířil nepodložená tvrzení, že v zařízení chybí zlaté rezervy, a s podporou republikánů, jako je senátor Rand Paul nebo senátor Mike Lee, prosadil kontrolu ve Fort Knoxu,“ konstatuje portál AOL.
A Trump se připojil, když řekl novinářům: „Doufám, že s Fort Knoxem je všechno v pořádku, ale pojedu tam… abych se ujistil, že tam zlato je. Pokud tam nebude, budu velmi naštvaný.“ Neexistují žádné důkazy, které by teorie o chybějícím zlatě podporovaly, napsal časopis Forbes.
PSALI JSME: Zlatý bunkr ve Fort Knoxu ukrývá i tuny morfia
US Bullion Depository v pevnosti Fort Knox v Kentucky drží 4 581,5 tuny zlata, neboli asi 59 procent celkových zásob zlata ministerstva financí.
„Se zlatem, které se na otevřeném trhu obchodovalo za více než 2 940 dolarů za troyskou unci, to znamená, že zlato ve Fort Knoxu má tržní hodnotu 434 miliard dolarů, což je víc než hodnota nejcennější evropské firmy LVMH, mateřské společnosti Tiffany a Louis Vuitton.“
Americký ministr financí Scott Bessent, úředník odpovědný za zlato, ale osprchoval Trumpa ledovou vodou, když v rozhovoru pro Bloomberg na pochyby Trumpa a Muska odpověděl: „Audit děláme každý rok. Mohu říct Američanům… všechno zlato tam je,“ prohlásil s odkazem na audit provedený loni v září.
PSALI JSME: V rezervách USA je i 4,6 milionu zlatých mincí
Depozitář pevnosti Fort Knox otevřel své dveře neoprávněnému personálu pouze třikrát: V roce 1943 pro prezidenta Franklina D. Roosevelta, v roce 1974 pro deset členů Kongresu, aby „znovu ubezpečili veřejnost, že jejich zlato je neporušené a v bezpečí“ a v roce 2017 pro delegaci zahrnující senátora Mitche McConnella a tehdejšího ministra financí Stevena Mnuchina.
„Je to strašně dobře zabezpečené,“ řekl tehdejší guvernér Matt Bevin po návštěvě depozitáře Fort Knox v roce 2017. Muskem vedená skepse ohledně toho, zda zásoba zlata ve Fort Knoxu odpovídá vládnímu účetnictví, vyzněla obdobně i v roce 1974. Článek v New York Times o návštěvě deseti senátorů měl titulek: „Návštěvníci mohli nahlédnout do Fort Knoxu. Zlato tam je.“
USA jsou zdaleka největším státním správcem zlata s 8 133 tunami drahého kovu v rezervách, což je více než dvojnásobek oproti dalšímu největšímu držiteli zlata Německu. Jejich rezervy tvoří téměř čtyři procenta celosvětové nabídky zlata, uvedla organizace průmyslu drahých kovů World Gold Council (Světová rada pro zlato).
PSALI JSME: USA mají zlato za 725 miliard dolarů
Obnovený veřejný zájem o americké zlaté rezervy přichází v době, když se drahý kov stal na Wall Streetu horkou komoditou. Cena zlata vzrostla za posledních 12 měsíců o víc než 40 procent a meziročně o deset procent, čímž překonala hlavní americké akciové indexy, protože investoři hledají drahý kov tváří v tvář rostoucímu vládnímu dluhu a obavám z inflace.
Vzhledem k tomu, že 8 133 tun zlatých rezerv USA je oficiálně oceněných na 42,22 dolaru za unci, což ostře kontrastuje se současnou tržní cenou nad 2 900 dolarů za unci, mohlo by se toho podle některých analytiků využít. Tento cenový rozpor dokonce vedl odborníky k diskusi o potenciálu trhu se zlatem, v případě dramatického přehodnocení ceny tohoto kovu.
Dnes, kdy dluh USA vzrostl na astronomických 36 bilionů dolarů, přecenění zlata nabízí netradiční cestu, která by mohla do bilance ministerstva financí USA dodat stovky miliard dolarů. Přesněji 754 miliard při ceně 2 900 dolarů za unci.
PSALI JSME: Proč se objevují zvěsti o přecenění amerického zlata?
(rek)