
Muži odvezli nuget do města Dunolly na zvážení v London Charter Bank. Nuget byl však tak velký, že se nevešel na váhu a proto ho museli nejprve rozbít na menší kusy. Dnes už existují jen repliky valounu, které byly pořízeny z dobových kreseb.
Oba muži tehdy dostali necelých deset tisíc liber a nuget byl přetaven na zlaté cihly. Je pravděpodobné, že kdyby se takový nuget našel dnes, měl by hodnotu kolem dvou milionů liber, v přepočtu 53,6 milionu korun.
Mezi dalšími zlatými obry je podle britského vědeckého webu IFL Science třeba uvést Pepita Kanaa, který je největším stále ještě existujícím zlatým nugetem.
PSALI JSME: Největší zlatý nuget váží přes 60 kilo
Tento podsaditý kus zlata váží 60 kilogramů. Nalezl jej Julio de Deus Filho v Brazílii v roce 1983 a nyní je vystaven ve Zlaté komnatě Muzea pokladů centrální banky v Brazílii.
Rozvoj technologií také přispěl k objevování zlata, což platí zejména v případě nugetu nazvaného Hand of Faith. Ten v roce 1980 našel Kevin Hillier a byl to největší kus zlata, jaký kdy byl kdy nalezen pomocí detektoru kovů.
Ačkoli se tento mimořádný nuget našel také v Austrálii, je nyní vystaven v kasinu v Las Vegas. To za něj zaplatilo víc než milion dolarů. Říká se, že obsahuje 27,2 kilogramů zlata.
PSALI JSME: Dva Australané vykopali čtvrt milionu dolarů
(rek)