
Rusko je po přepadení Ukrajiny hodně závislé na obchodních vztazích s Čínou. Ale v červnu USA uvalily sankce na několik hongkongských firem za napomáhání obchodu se zlatem vytěženým v Rusku. Americké ministerstvo financí zároveň uvedlo, že firmy napomáhající ruské válečné ekonomice rovněž riskují, že budou vystaveny podobným sankcím.
„Jsme opatrní, pokud jde o obchodování s Ruskem, protože by na nás mohly dopadnout sankce západních zemí,“ řekl agentuře Reuters manažer čínského státního producenta drahých kovů, který si kvůli citlivosti věci nepřál být jmenován.
PSALI JSME: Číňané v roce 2023 koupili víc zlata, než jejich z řetězu utržená centrální banka
„Máme pobočky mimo Čínu, takže opravdu nemůžeme podstoupit žádné riziko, které by mohlo ovlivnit naše podnikání v zámoří.“ Manažeři tří dalších čínských státních firem z oblasti drahých kovů vyjádřili pod podmínkou anonymity podobné obavy.
Jeden z nich se například obává možného požadavku na poskytování informací o zemi původu surovin v produktech prodávaných do západních zemích. Další rovněž zmínil obavu, že obchod s ruskými společnostmi by mohl zničit možnost spolupracovat se západními firmami.
PSALI JSME: Čína kupuje z Ruska jen polotovary a zlatý prach
Hongkong byl v roce 2023 hlavním uzlem pro export ruského zlata. Podle portálu Trade Data Monitor byla mezi největšími kupci pevninská Čína. Jeden z výrobců šperků zmínil, že jeho firma hledá nové zdroje surovin, „takže není špatné mít Rusko jako další možnost, ale jsme opatrní, protože musíme zvážit všechna možná rizika včetně dopadu na mezinárodní platby“.
„Ačkoli se naše podnikání soustředí především na domácí trh, máme-li v budoucnu rozšířit své podnikání mimo Čínu, mohly by nás západní společnosti odmítnout, pokud zjistí, že jsme kdysi měli obchodní spolupráci s ruskými firmami,“ dodal.
PSALI JSME: Čína skupuje zlaté doly po celém světě
(rek)