
Německá Bundesbank drží tolik zlata, jako skoro žádná jiná centrální banka na světě – 3 370 tun. Pouze Spojené státy střeží větší poklad. V podzemí pevnosti Fort Knox má být 8 130 tun žlutého kovu. Ale dospělí Němci soukromě vlastní víc zlata, než německá Bundesbank, a dokonce víc, než americká centrální banka (Fed). „Zájem Němců o nejcennější kov neslábne, právě naopak. V posledních třech letech ho v sejfech a šperkovnicích přibylo,“ napsal deník.
Stav zlata v soukromých rukou na území Spolkové republiky Německo byl v polovině letošního roku vyčíslen na 8 918 tun. Zatímco v roce 2016 to bylo 8 195 tun a v roce 2014 ještě o padesát tun méně. Polovinu tohoto bohatství tvoří pruty a mince, či na zlato vázané akcie. Přibližně čtyři tisíce tun zlata, které Němci vlastní, pak mají podobu šperků a klenotů.
V anketě frankfurtské univerzity bezmála čtvrtina ze dvou tisíc dotazovaných potvrdila, že si v letech 2017 až 2018 pořídila žlutý kov. „Poptávka (po zlatě – pozn. red.) nepolevuje mimo jiné kvůli nejistotě kolem obchodního napětí mezi USA, Čínou a Evropskou unií i spekulacím o tom, že recese je po rekordně dlouhé konjunktuře za dveřmi,“ vysvětluje Christof Wills, ředitel sekce obchodování ústavu ReiseBank. „Obzvlášť žádanými zůstávají zlaté pruty od sto gramů výš a pamětní mince,“ dodává.

Nejen nákupy, ale také prodeje
Hodnota zlata v sejfech Bundesbank v posledních letech přesto mírně poklesla. „Někteří odborníci mají za to, že je výhodnější zlato v malém prodávat a utržené peníze investovat například do vzdělání. Jiní zase upřednostňují, aby se na státní zlato vůbec nesahalo,“ podotýká Die Welt.
Bundesbank podle organizace World Gold Council v uplynulých pěti letech prodávala na základě dodatku k tzv. zlaté dohodě centrálních bank zlato nejvíc ze všech evropských zemí – 17,35 tuny. „Odprodej zlata je součástí naší dlouhodobé strategie schválené nejvyšší řídícími orgány. Je dohledatelný v našich výročních zprávách,“ potvrdila webu Zlato.cz Susanne Rundsteinová z oddělení Bundesbank pro styk s veřejností.
Většina z centrálních bank ostatních států Eurozóny (Belgie, Lucembursko, Španělsko), které v posledních letech prodávaly zlato, pustila na trh maximálně několik desítek kilogramů vzácného kovu. Výjimku přestavuje Malta, která za posledních pět let prodávala hned dvakrát a celkem prodala 180 kg zlata. Německé prodeje zlata za posledních pět let jsou pro srovnání téměř dvojnásobkem toho, co ve svých sejfech drží Česká národní banka.
(plk)