Zlato (oz) / USD
2 748,88
1,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Není pravda, že centrální banky mění americké dluhopisy za zlato, říká banka Julius Bär

S kacířskou myšlenkou přišla švýcarská banka Julius Bär. Její analytici tvrdí, že cenu zlata nevyhnala nahoru celosvětová poptávka, která za posledních deset let nestoupla. Rekordní jízdu zlata lze dle nich vysvětlit spíš zvýšením ochoty kupujících platit vysoké ceny.

Centrálním bankám je při jejich záměrech v podstatě jedno, kolik zlato stojí, tvrdí experti banky Julius Bär. Ilustrační foto: iStock

Odvolávají se na organizaci World Gold Council (Světová rada pro zlato, pozn. red.), která v prvním čtvrtletí, kdy cena zlata stoupala, oznámila v podstatě nezměněnou poptávku. „Ve skutečnosti celosvětová poptávka po zlatě nerostla během celé poslední dekády.

Spíš než velkým posílením poptávky lze rekordní ceny zlata, okořeněné spekulacemi, vysvětlit zvýšením ochoty nehledět na cenu,“ konstatoval analytický tým švýcarské banky. Centrálním bankám je při jejich záměrech v podstatě jedno, kolik zlato stojí.

PSALI JSME: Rekordní čtvrtletí nákupů zlata do devizových rezerv

Ale pozor, je tu další zajímavé zjištění. A to tvrzení, že centrální banky kupují zlato v rámci dedolarizace, že nahrazují americké státní dluhopisy zlatem, což je až na dvě výjimky nesmysl. „Jejich přesun od amerických státních dluhopisů ke zlatu se zdá být mnohem méně rozšířený, než se zdá.“

Je nepopiratelné, že poptávka čínských investorů, a především čínské centrální banky po zlatě se zvedla. Jejich ochota platit za zlato víc je mnohem vyšší než u západních investorů, kteří vidí cenově atraktivnější bezpečné alternativy například v kvalitních dluhopisech. Navíc, pokud je motivace centrálních bank k nákupům zlata víc politická než ekonomická, zvyšuje se ochota nehledět na cenu.

PSALI JSME: Zlatá pandemie pochází z Číny, míní agentura Bloomberg

„I když je zjevné, že Čína omezuje své držby dluhopisů ministerstva financí USA, aby byla míň závislá na dolaru a míň náchylná vůči sankcím, údaje o zahraničních držbách amerických vládních dluhopisů neukazují na širší posun mimo dolar. S výjimkou Číny a Ruska téměř všechny centrální banky nakupující zlato od začátku roku 2022 také zvýšily držby amerických státních dluhopisů.“

Silné nákupy centrálních bank, které podporují růst ceny zlata, ale nemusí nutně znamenat, že cena zlata musí stále růst. To podle expertů banky Julius Bär skončilo.

PSALI JSME: Zlato neřeklo poslední slovo. V záloze je spousta faktorů pro další rekordy

„Honba za zlatem byla rok jednou z oblíbených kratochvílí globálních investorů. Z čistě cenového hlediska však ve střednědobém až dlouhodobém horizontu vidíme spíše pokles ceny. Přesto zlato dál zůstane zajištěním proti ekonomickým a systémovým rizikům na finančních trzích a využívání dolaru jako zbraně.“

„Pokud jde o pořekadlo ‚v květnu prodávej‘, nedejte na burzovní folklór,“ varuje bankovní analytický tým. „Důkazy pro toto tvrzení jsou chabé a sezónní zvyklosti nestabilní, protože se neustále mění. Na ekonomické a finanční pranostiky je třeba hledět jen jako na věšteckou kouli.“ Stejně nikdy nevíte, jak to dopadne.

PSALI JSME: Bank of America i Citi zvěstují 3 000 dolarů za unci zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato