
Mezi objevenými předměty jsou náušnice ve tvaru zvonů, zlaté desky s nýty, zvířata ze zlatých plátků, řetězy a náhrdelníky s drahými kameny. Zlaté korálky různých tvarů určené k ozdobě oděvů byly vyráběny a zdobeny s využitím sofistikovaných technik, což poukazuje na výjimečnou úroveň šperkařství té doby. „Archeologové se domnívají, že ještě naleznou hrobku královského páru, jež bude obsahovat další třpytivé poklady. Ale k této hrobce se ještě nedostali,“ píše britský server Metro, který informaci přinesl.
Profesor Zajnolla Samašev odpovědný za vykopávky k tomu řekl: „Množství cenných nálezů v této pohřební mohyle v nás vyvolává naději, že tu jsou ještě pohřbeni muž a žena – vládci nebo lidé, kteří patřili k elitě Saků.“ Akim (hlava regionální vlády) východního Kazachstánu a bývalý premiér Danial Achmetov doplnil: „Tento nález nám dává úplně jiný pohled na naši historii. Lidé ve starověku měli zjevně výjimečné dovednosti v těžbě, zpracování, prodeji a výrobě šperků. Jsme dědici velkých lidí a skvělých technologií.“
Mohyly zarostlé trávou
Na náhorní plošině Eleke Sazy je na poměrně rozlehlé ploše zhruba 200 kruhových pohřebních mohyl. Z některých pocházejí nalezené poklady, mnohé však byly už v dávných dobách vykradeny. „Plošina je obklopena bohatými pastvinami a byla považována za „ráj“ králů kmene Saka, sofistikované nomádské civilizace sahající z centrální Asie až na Sibiř,“ uvádí lehce bulvární server Metro.
Přestože další poklady byly vykopávány i v době vlády ruského cara Petra Velikého, odborníci se domnívají, že na pohřebišti plném plochých mohyl, často zarostlých trávou, naleznou další zlaté předměty. „Je tu spousta hrobů a vyhlídky jsou velmi nadějné,“ cituje Metro šéfa kazašských archeologů Jerbena Oralbaje.
(rek)