
„Eskalace napětí ve světovém obchodu způsobí, že investoři se vrhnou do bezpečných útočišť. A nebudou to dluhopisy, protože po tři desetiletí se růstový trh blíží ke konci,“ uvedl Rick Rule, jehož Sprott U. S. Holdings je dceřinou společností Sprott z Toronta spravující aktiva v hodnotě 8,9 miliardy dolarů.
Zlato se v úterý po Velikonocích obchodovalo za 1338 dolarů, jakoby chtělo navázat na tři čtvrtletí zisků. Množství zlata zobchodovaného na burze Comex je nejvyšší za posledních deset let, potvrzuje současný trend agentura Bloomberg.
Zranitelný dolar
Prezident Donald Trump poté, co nařídil dovozní cla na čínské zboží, usiluje o nová omezení, tentokrát na čínské investice. Největší ekonomika Asie pak v pondělí reagovala uvalením cel na 128 druhů zboží dovážených z USA. „Teď se očekává, že Spojené státy zveřejní seznam dalších čínských výrobků, které budou zatíženy dovozními poplatky. Obchodní válka by tak mohla omezit poptávku po amerických aktivech, což společně s prohlubujícím se rozpočtovým schodkem zvyšuje zranitelnost dolaru,“ varuje Bloomberg.
„Za 40 let, co se pohybuji na trhu se zlatem, byla nejdůležitějším faktorem určujícím jeho cenu mezinárodní důvěra v americký dolar reprezentovaný zejména desetiletými vládními dluhopisy. Skutečnost, že USA spustily obchodní válku s nulovým výsledkem, negativně poznamená celý svět. Obchodní válka bez vítěze přesto vyvolává obavy,“ prohlásil Rule.
Celkový federální, státní a místní dluh v USA, a to jak v rozvaze, tak v pohledávkách v poměru k úrovni úspor a investic do ekonomiky podle Ruleho přispěje k obavám o dlouhodobější kupní sílu dolaru, a to zejména s ohledem na jeho současné nízké výnosy. „Rostoucí příjmy a úspory v Asii, v regionu náchylnému k nákupům zlata, by také mohly vést k vyšší poptávce,“ dodal Rule.
(rek)