
Na sociálních sítích uvedl, že zlato nejprve otestuje toto dno, než vzroste na 3 000 dolarů za unci a výš. Podle Colomba je pokles ceny „primárně způsoben prudkým oživením amerického dolaru než slabostí zlata. Proto se zlato drží mnohem lépe, když je oceněno v eurech“.
„Okolnosti, které vynesly zlato na vysoké úrovně, zůstávají, protože Trumpova administrativa zopakovala svůj záměr uplatňovat cla na Čínu, Mexiko, Kanadu i na Evropskou unii. Někteří analytici uvádějí, že tyto okolnosti ještě zesílily motivaci investorů k útěku do tvrdých aktiv i kvůli možnému dopadu jednání mezi Ruskem a Ukrajinou,“ konstatuje server Bitcoin.com.
Během února byl vymodlený pokrok mírových rozhovorů uváděn jako jedna z příčin, která zastavila rekordní zdražování zlata. „Válečné prémie měly mírně erodovat,“ uvedl na CNBC Ajay Kedia, ředitel Kedia Commodities se sídlem v Bombaji. Kedia také předpovídá vrchol blízko 3 000 dolarů za unci, pokud jednání nedosáhnou cesty k míru v rusko-ukrajinském konfliktu.
PSALI JSME: Podle Goldman Sachs ke 3 300 dolarům za unci zlata dojdeme snadno
Avšak na webu Fox Business hlavní analytik čtvrtého největšího fondu světa (State Street Global Advisors spravující 4,7 bilionu dolarů, pozn. aut.) George Milling-Stanley krach mírových rozhovorů vůbec nevnímá. Podle jeho slov jsou jiné tři dlouhodobější hnací síly růstu ceny zlata.
„Velmi silné nákupy centrálními bankami. Kromě toho jsme za poslední rok a půl zaznamenali značný nárůst investic na rozvíjejících se trzích a zejména v Číně, ale i v Indii a jinde a k tomu se tam přidal velký nárůst poptávky po špercích. A viděli jsme oživení investic do zlata v západním světě, myslím hlavně kvůli obavám o americkou a evropskou ekonomiku.“
Byť se Milling-Stanley o krachu ukrajinsko-amerických rozhovorů nezmiňuje, i on se připojuje k těm, kteří předpovídají, že by se žlutý kov mohl koncem roku obchodovat mezi 2 900 až 3 100 dolary za unci.
PSALI JSME: Zlatu má na každé křižovatce dál svítit zelená
(rek)