
Čínská lidová banka přidala v únoru do rezerv 5 tun zlata, což je čtvrtý měsíc čistých nákupů v řadě. Někteří experti toto číslo znevěrohodňují a tvrdí, že Čína nakuuje 5x víc zlata než ohlašuje Mezinárodnímu měnovému fondu. Na webu Money Metals se například upozorňuje na rozpor mezi reporty celním úřadům těch, kdo zlato do Číny exportují a čínskými údaji o dovozech zlata.
Dalším důkazem má být, že obrovské vývozy 400uncových cihel z Londýna do Číny neputují na burzu v Šanghaji, protože tam se obchoduje jen s kilogramovými sitky, takže nemohou skončit jinde než v sejfu centrální banky. Po revizi uplynulých let z toho vychází, že místo uváděných zhruba 2 300 tun zlata by čínská centrální banka měla mít přes 5 065 tun, což by ji řadilo na druhé místo na světě za Spojené státy s 8 133 tunami zlata.
PSALI JSME: Němečtí politici hudrují kvůli zlatým rezervám v USA
Po třech tunách zlata nakoupilo v únoru Turecko, přičemž její zlaté rezervy dosáhly 623 tun a Jordánsko, jehož celkové zlaté rezervy nyní činí 72 tun. Katarská centrální banka oznámila v únoru dvě tuny čistých nákupůa její celková držba zlata nyní činí 114 tun, Česká národní banka přidala rovněž zhruba dvě tuny a její držba zlata činila 54,5 tuny. Březnová čísla zveřejní až 9. dubna.
Zlato z únoru prodávaly podle dat organizace World Gold Council jen Národní banka Kazachstánu (8 t) a Centrální banka Uzbekistánu (12 t). Obě země patří společně s Kyrgyzskou republikou do bloku bývalého ruského impéria, které rovněž uvolňuje zlato ze svých rezerv. Pouze Kazachstán ale prodeje zlata neoslabují, protože jeho zlaté rezervy 280 tun tvoří 54 % celkových rezerv.
PSALI JSME: Cenu zlata pohání strach
(rek)