
Zlato v posledních týdnech posílilo po prudkém vzestupu geopolitickém napětí na Středním východě. Stejně i švýcarský frank. V pondělí se obchodoval za 1,03 dolaru.
„I když hnací síly nedávné výkonnosti zlata nejsou zcela jasné, věříme, že nárůst geopolitického napětí mohl motivovat poptávku investorů jak po zlatě, tak i po švýcarském franku,“ řekl Pandl televizi CNBC.
Zpráva investorům zdůrazňuje historické souvislosti této hypotézy, protože frank byl nejvýkonnější měnou G-10 během bouřlivé první poloviny 20. století, během Velké hospodářské krize a dvou světových válek. To se do značné míry přičítalo úzkému vztahu franku se zlatem, který se datuje do počátku 20. století.
„Švýcarská ústava požadovala, aby frank byl zajištěn rezervami zlata až do poloviny roku 1999. Alpská země rovněž agresivně bránila paritu franku se zlatem až do roku 1936, kdy většina zemí, jako jsou například USA a Velká Británie, podstatně devalvovala své měny,“ argumentuje Pandl.
Dolar by mohl značně posílit
Geopolitické riziko bezprostřední vojenské konfrontace mezi USA a Íránem v posledních týdnech mírně pokleslo a Washington s Pekingem podepsaly první fázi obchodní dohody. Pokud by tento trend pokračoval, frank by podle Pandla v průběhu roku 2020 vůči dolaru i euru oslaboval. „Je to však ještě daleko,“ dodal.
I kdyby se Pandlovy prognózy naplnily, hodnotu franku stále ještě může ovlivnit švýcarská centrální banka, tak jako to už několikrát učinila. Zlato, naštěstí, žádnou centrální banku nemá.
(rek)