Zlato (oz) / USD
2 748,88
1,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Pro obří zlatý poklad se do Karibiku potopí Kolumbie (2.)

Včera jsme psali o tom, že na palubě legendární španělské vlajkové lodi San José, která se v roce 1708 potopila během potyčky s Brity, se nachází přibližně 200 tun zlata, stříbra a smaragdů. Dnes příběh dokončíme.

Zkáza španělské vlajkové lodi San José, jak ji ztvárnil anglický malíř Samuel Scott (1702-1772). Volné dílo.

Kolumbijští specialisté mají tento měsíc začít s vyprošťováním části nákladu na vraku a v jeho okolí. Vyzvednutí plavidla a jejího pokladu bude podle odborníků vzhledem k hloubce pod vodou náročné.

Podle Alexe Hildreda, vedoucího programu výzkumu Mary Rose, vlajkové lodi Jindřicha VIII., kterou odborníci vysvobodili ze dna na jižním pobřeží Anglie v roce 1982, bude úspěch záchranné akce vydán na milost a nemilost mořským proudům, teplotě moře, typu bahna, ve kterém se nachází, a dokonce i tomu, kteří živočichové se v ní od té doby zabydleli.

„Vyzdvižení galeony bude opravdu zapeklité, opravdu nákladné a neuvěřitelně náročné, a pak z ní každý chce kousek. Je to prostě noční můra,“ řekl Hildred listu The New York Times.

Americká společnost Glocca Morra tvrdí, že loď San José našla v roce 1981 a předala její souřadnice Kolumbijcům pod podmínkou, že po vyzvednutí plavidla dostane polovinu jmění. Proti tomu se však v roce 2015 ohradil tehdejší kolumbijský prezident Juan Manuel Santos, který uvedl, že námořnictvo našlo loď na jiném místě mořského dna.

PSALI JSME: Kolumbie nalezla vrak galeony s největším potopeným pokladem na světě

Uskupení amerických investorů Glocca Morra, která se nyní jmenuje Sea Search Armada, se o polovinu soudí na základě dohody o podpoře obchodu mezi USA a Kolumbií. Sea Search Armada napadá změnu zákona z roku 2020.

„Jednostranně převedla vše, co se na galeoně nacházelo, do vlastnictví státu“, podtrhl Rahim Moloo, právník zastupující skupinu. „Pokud si Kolumbie chce vše na San José ponechat pro sebe,“ dodal, „může tak učinit, avšak musí naše klienty odškodnit za to, že to vůbec našli“.

Kolumbijský ministr kultury Juan David Correa však namítá, že vládní tým navštívil souřadnice, které mu poskytla společnost Sea Search Armada, a nenašel žádné stopy po lodi San José. Situaci dále komplikují nároky Španělů, jejichž námořnictvu plavidlo patřilo, a původního bolivijského národa Qhara Qhara, který tvrdí, že jeho lidé byli nuceni zlato a šperky těžit, takže poklady patří jim.

Přenechme to vědcům, navrhuje námořní archeolog

Ricardo Borrero, námořní archeolog v Bogotě a autor připravované studie San José, však uvedl, že jakékoli narušení by bylo „nerozumné“ a rušivé, s větším rizikem než ziskem. „Vrak tam leží, protože dosáhl rovnováhy s prostředím,“ zdůraznil. Materiály jsou podle něho v těchto podmínkách už 300 let a „neexistuje lepší způsob, jak by mohly odpočívat“.

PSALI JSME: Pro obří zlatý poklad se do Karibiku potopí Kolumbie (1.)

Archeolog dodal, že zkoumání dráhy lodi San José, odhad její rychlosti a barometrické mapy oblasti ukazují na to, že loď leží někde mezi 200 a 700 metry pod hladinou. Snímky pořízené při různých vládních ponorech však ukazují, že mezi troskami bují život, včetně ryb, což naznačuje, že světlo je schopno pronikat do hloubky, kde může probíhat fotosyntéza.

Borrero má za to, že odhady, podle nichž má poklad hodnotu až 17, 5 miliard dolarů, jsou sporné a že jeho hodnota bývá „přehnaně zveličována“. Má za to, že namísto vyzdvižení by loď San José měla být ponechána neporušená na mořském dně, kde představuje pro vědce příležitost prozkoumat ukázkový příklad globalizace.

„Vraky lodí nás nejlépe informují o výrobě, hromadění a distribuci zboží v minulosti. Je to jako plovoucí město,“ uzavřel s tím, že testování může odhalit, jak se lidé pohybovali po mořích až po to, jakému druhu masa dávali přednost. „Jste schopni rekonstruovat historii globálního obchodu,“ Ricardo Borrero.

(Dokončení)

PSALI JSME: O vrak plný zlata místo děl válčí právníci

(plk)

Další z kategorie Zlato