Zlato (oz) / USD
2 709,86
0,28 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Proč cena zlata neklesá

Zlato v současnosti ignoruje většinu tradičních vztahů, jako je americký dolar, výnosy dluhopisů, očekávání úrokové sazby, a řadu dalších tržních ukazatelů na které analytici denně upozorňují, ale svá moudra trousí jen proto, aby si zasloužili mzdu. To znamená, že zlato nepochybně prochází změnou, která je významná, ale zda je dočasná, nebo hluboká a trvalá, není v tuto chvíli jasné.

Zlato v současnosti ignoruje většinu tradičních vztahů, jako je americký dolar, výnosy dluhopisů, očekávání úrokové sazby, a řadu dalších tržních ukazatelů. Ilustrační foto: Shutterstock

Názory se různí. Ross Norman, všeobecně respektovaný odborník vypočítal, že poptávka po čerstvě vytěženém zlatě klesne v Německu oproti roku 2022 ze 162 na 16 tun. V USA dokonce o 97 procent na pouhé 3,5 tuny.

Veškeré ostatní obchody budou probíhat a už také probíhají jen v koloběhu dříve vytěženého zlata. To znamená že z poptávky po 1 200 tunách v roce 2022 by letos mohl být zájem pouze o 100 tun nového zlata. To vyvolává otázku: Proč cena zlata přesto neklesá?

PSALI JSME: Zájem o zlaté akcie v Evropě stoupl, ale není jisté, zda je to trend

Experti americké banky Citi, jak píše web Investing.com, tvrdí, že „poptávka po investicích do zlata v Číně a v centrálních bankách vzrostla během prvního čtvrtletí roku na 85 procent nabídky těžařů a za poslední dva roky činila v průměru přes 70 procent jejich nabídky zlata“.

Tento nárůst poptávky pak je hlavní příčinou, proč například nefunguje dopad vyšších úrokových sazeb v USA. A to Citi předpovídá, že poptávka po zlatě bude dál růst a v příštích 12-18 měsících může pohltit téměř veškerou nabídku dolů.

PSALI JSME: Obavy Asie dál diktují cenu zlata

Proto Citi předpokládá růst ceny zlata do roku 2025 na 2 700-3 000 dolarů za troyskou unci. Nejen pokračování nákupů Čínou a centrálními bankami, slabé trhy s nemovitostmi a dedolarizace, ale i normalizace amerických úrokových sazeb s „osmi po sobě jdoucími poklesy počínaje zářím“ mají rozjet také poptávku po investicích do zlatých burzovních fondů.

Právě investice do zlatých fondů dlouhá léta diktovaly světovou cenu zlata, než je vysoká cena vzácného kovu zastavila a vybírání zisků dorazilo. Mnohaměsíční ubývání západních investic do zlata nakonec vedlo k tomu, že cenovou iniciativu převzala Asie, která svým skupováním zlata ukazuje, na co má.

PSALI JSME: Podle UBS může unce zlata stát 4 000 dolarů, a nebude to až tak velké překvapení

To podle Normana zcela jasně odpovídá na otázku, proč není zlato podstatně levnější. „Je to proto, že zlato je uměle podporováno čínskými opcemi (za vysokou cenu)…

Poslední otázkou pro mě je, jestli se, až tyto opce vyprší, vrátíme na normální trh, nebo zda to byla pro Číňany dostatečně zisková lest, aby v tom mohli pokračovat. Pak neočekávejte, že to rychle zmizí,“ uzavírá na webu Metals Daily londýnský expert.

PSALI JSME: Čisté cvičení ve vydělávání peněz

(rek)

Další z kategorie Zlato