
Ve čtvrtek ve 13 hodin stála unce zlata 1681,66 dolaru, v přepočtu na českou měnu 40 445,44 koruny. V 18 hodin dolar posílil o 0,2 procenta, což zhoršilo cenu pro české klienty, protože při ceně 1710,84 dolaru za unci museli počítat s tržní cenou bez provize 41 200,96 koruny.
Od zvratu ve vývoji ceny uplynulo přesně 11 hodin a v pátek v pravé poledne se unce obchodovala za 1725,09 dolaru, a protože se kurz dolaru už dál neměnil, stála unce zlata v korunách 41 704,09 Kč.
Přestože si čeští fanoušci zlata mohli před tímto cenovým skokem na všech světových webech přečíst názory expertů zpochybňující investici do zlata, během 11 hodin se cena pro Čechy zvýšila o 1258,65 koruny.
PSALI JSME: Češi v květnu s nákupy zlata vyčkávali
Dosavadní pokles ceny zlata byl totiž založen na očekáváních. Pak stačila jedna neočekávaná informace, že týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA vzrostly na osmiměsíční maximum a že aktivita firem za červenec klesla, a tradiční hysterie finančního trhu vykonala své.
Najednou se začalo očekávat, že americká ekonomika pod tíhou silných úrokových sazeb a inflace zpomaluje. A ještě to zhoršilo zvýšení úrokové sazby Evropské centrální banky, což posílilo euro vůči dolaru a zlato v eurech bylo naráz dražší, než v dolarech (skok o 47,76 eura, pozn. aut.).
I když očekávané zdražení dolaru v tomto týdnu s cenou žlutého kovu opět zahýbe, zlato, jako „rezervní“ měna, bude dozajista fungovat dál. Tak jako už přes dva tisíce let.
PSALI JSME: Imperiální dolar
Rudolf Marek