
Uchovávání zlata v Bank of England umožňuje Australanům snadný přístup na trh, protože většina účastníků trhu s fyzickým zlatem obchoduje právě v Londýně, v největším světovém obchodním centru s touto komoditou. Australská centrální banka totiž se svým zlatem čiperně obchoduje, protože zlato v trezoru, jak uvádí banka na svém webu, nehromadí úrok.
Zisky z držby zlata tak nevyplývají jen z růstu jeho ceny, ale i z půjčování. „Za účelem získání trvalého příjmu může rezervní banka půjčit své zlato. Již víc než 30 let se účastní trhu s půjčováním zlata, občas půjčuje téměř všechno své zlato,“ nezakrývá realitu australská rezervní banka.
Okrajová záležitost
Na začátku tisíciletí vydělávala na půjčkách zlata přibližně 15–20 milionů amerických dolarů ročně. To po roce 2006 prudce pokleslo v důsledku snížené úvěrové aktivity i nižších úrokových sazeb. Ve finančním roce 2019/20 činily příjmy z půjčování zlata 1,7 milionu dolarů. Úroky z půjčky se platí v hotovosti, nikoli ve zlatě.
„Jakékoli půjčky zlata jsou plně zajištěny v hotovosti nebo mají výhodu vládní záruky. Při vzniku každého úvěru se rezervní banka a její protistrana dohodnou na datu splatnosti transakce, hodnotě zlata, které má být vyměněno, a splatné úrokové sazbě,“ popisuje banka své nakládání se zlatým pokladem země. Vždy ale vyžaduje vrácení zlata ve fyzické formě do Bank of England.
„Obchodní vztahy, které má Reserve Bank of Australia s účastníky trhu se zlatem, jsou důvěrné. Úvěrové riziko u jejích transakcí se zlatem je řízeno pouze jednáním s těmi, kdo splňují přísná kritéria způsobilosti, například úvěrové hodnocení od hlavních ratingových agentur,“ odpovídá banka na často kladený dotaz.
(rek)