
Prodeje šperků s diamanty podle Alrosy v Severní Americe vzrostly o pět procent. Tento region se přitom v roce 2017 podílel na celosvětových prodejích více než z poloviny (53 procent). Prodeje v Asii a Tichomoří, které loni tvořily pětinový celosvětový podíl, se zvedly o 11 procent. A to především díky Číně, Hongkongu a Jižní Koreji, kde za větším odbytem stál zvýšený počet turistů.
Prodeje v Indii zůstaly zhruba na stejné úrovni, zatímco tržby v Evropě měřené americkým dolarem meziročně vzrostly o 14 procent, zejména díky posilujícímu euru. Prodeje v Japonsku stouply o sedm procent. Údaje Alrosa zveřejnila na základě informací od prodejců a národních statistik.
Nálada v diamantovém průmyslu je optimistická jak na straně těžařů, tak analytiků a klenotníků. „Důvodem je v první řadě skutečnost, že minulý rok se na celém světě zobchodovaly diamantové šperky v hodnotě 82 miliard dolarů, což je doposud historicky nejvyšší hodnota. Dalším důvodem jsou nejpozitivnější ekonomická očekávání analytiků na čínském trhu za posledních dvacet let,“ uvedl klenotník a majitel ALO diamonds Alojz Ryšavý.
K Číně, která je po Spojených státech druhým největším odbytištěm klenotů s diamanty, upírají podle něj pozornost všichni velcí obchodníci s diamanty. Posilující střední třída zde šperky nakupuje stále více a tento trend by zde měl v nadcházejících letech pozitivně ovlivňovat celkový odbyt. Podobná situace je i v Indii, dodal.
(ČTK)