
V poslední době Dalio často varuje před rozšířením tržních a ekonomických rizik. Obává se, že by na horizontu už mohla být recese. „V nedávné diskusi s výkonnou ředitelkou banky Goldman Sachs Allison Nathanovou se Dalio zabýval současným ekonomickým výhledem a problémy, kterým čelí investoři. Kam by měli vložit svůj kapitál aby svá aktiva ochránili?“ ptá se web GuruFocus.
Mnozí investoři, když to jde s kapitálovým trhem z kopce, se zajišťují hotovostí. Dalio si nemyslí, že je to dobrý nápad. „Vypadá to, že lidé si myslí, že jít do hotovosti snižuje riziko. Ale to platí pouze v případě standardního výkyvu. Když jsou úrokové sazby pod úrovní inflace, zaplatíte daně ze zisku a nemáte žádný výnos. Hotovost je dlouhodobě nejhorší třídou aktiv, a tedy i nejrizikovější,“ prohlásil Dalio.
To Dalio říká už dlouho. Hotovost je, obecně řečeno, špatné zajištění ve srovnání s jinými hodnotami, protože peníze nelze zbavit vlivu tržních sil a jsou vůči inflaci málo odolné. „Riziko inflace se v případě hospodářského kolapsu může velmi rychle zvýšit, když je měnová politika tak choulostivá, jak tomu bylo v posledních letech,“ komentuje GuruFocus.
Zlato je zlaté
Místo peněz Dalio navrhuje klasickou alternativu: zlato. To může znít poněkud zvláštně od sofistikovaného makrostratéga, což je fakt, který Dalio přiznává: „Já vím, že zlato vypadá jako neuvážená investice. Ale zlato je jen alternativní měnou místo papírové měny. Pokud vaše portfolio nebude vypadat dobře, držení zlata jako alternativní hotovosti má své diverzifikační hodnoty.“
Dalio skutečně není žádným milovníkem zlata. Pokud však dojde k ekonomickému zmatku, který se v relativně blízkém období předpokládá, je myšlenka alternativní fyzické měny se slušným dlouhodobým uchováváním hodnoty pravděpodobně solidní.
Daliův verdikt
Zlato je zvláštní. Mnoho lidí se k němu obrací ve špatných časech. Není to však všelék, byť se pohyb ceny zlata během poklesu trhu jeví dobře. „V posledních třiceti letech bylo zlato nahoře v osmi z deseti nejtragičtějších měsíců na burzách. Jeho průměrný výnos však není nijak působivý,“ míní poradenský server GuruFocus.
Během dvou posledních ekonomických poklesů si však zlato vedlo skvěle. „Výkon zlata během posledních dvou medvědích trhů (poklesu na burzách) však byl docela působivý. Na medvědím trhu v letech 2000 až 2003 zlato zdražilo o 27,6 %, zatímco akcie klesly o 42,5 %. Během medvědího trhu po finanční krizi v roce 2008 akcie klesly o 51 %, zatímco zlato vzrostlo o 18,6 %,“ připomíná Dalio.
Je zřejmé, že zlato funguje jako prostředek ke snížení majetkového rizika. Ať už se v minulých dvou medvědích trzích stalo cokoli, zlato se při každém tržním šoku drželo velmi dobře. Investoři, kteří se obávají brzkých otřesů na trhu, by podle Dalia měli zvážit přidání zlata do svých portfolií.
(rek)