
Hodnota dosud nevytěženého zlata podle oficiální prospektorské zprávy činí minimálně šest miliard amerických dolarů, což by mělo obnášet zhruba 107 tun zlata. „Token DIGau je podpořen zlatem, což představuje příslib minimálních rezerv zlata ve výši šesti miliard dolarů v hlušině a zásobách naplavenin,“ píše na svém webu Dignity Gold.
„Žetony DIGau by měly být likvidnější než fyzické zlato, které má značné logistické překážky v obchodování nebo fyzickém držení. Tokeny DIGau by měly nabízet poměrně rychlou a snadnou převoditelnost v mezích zákonů o obchodování s cennými papíry.“
Poučil se u syna
Hodnota digitálního tokenu DIGau má záviset na tržní ceně drahého kovu. Garantovaná má být zástavními právy Swigovou realitní společností a Dignity Gold. „Zlato vždy bylo jedním ze základních stavebních kamenů všech měn,“ uvedl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg 60letý Swig.
„Neobjevujeme tu znovu kolo. To, co děláme, je transformace zlata coby stabilní podpory mnoha věcí na světě, na velmi pokročilou technologii.“ Swig se začal zajímat o kryptoměny poté, co se o tomto konceptu dozvěděl od svého dospívajícího syna.
DIGau patří do kategorie takzvaných stablecoinů, což jsou kryptoměny, jejichž hodnota je navázána například na fyzické aktivum, jako jsou zlato nebo americký dolar. To teoreticky poskytuje větší cenovou stabilitu – nárazník proti obrovským výkyvům digitálních měn.
Tether, jeden z nejznámějších stablecoinů, je však už roky pronásledován spekulacemi, že není podporován americkými dolary v poměru jedna ku jedné, jak tvrdí. Zakladatel Tetheru v únoru souhlasil s poskytováním čtvrtletních zpráv regulačnímu úřadu v New Yorku, aby vyvrátil obvinění, že skrýval ztrátu finančních prostředků a lhal o rezervách.
Tether sídlící na Kajmanských ostrovech s aktivy 35 miliard dolarů má také produkt se zlatou podporou nazvaný Tether Gold, kde každý token má představovat jednu troyskou unci fyzického zlata.
Zatím to moc nefungovalo
Zlato i kryptoměny za poslední rok přitáhly obrovský zájem investorů, kteří hledali zajištění proti inflaci. Zatímco zlato od ledna 2020 vzrostlo o 14 %, cena bitcoinu – nejrozšířenější kryptoměny – se pohybuje kolem rekordních maxim nad 60 tisící dolary s nárůstem převyšujícím 450 %.
Podle Bloombergu mají kombinace zlata a kryptoměn stále špatné výsledky. Několik pokusů o kombinaci těchto dvou aktiv dosud nevyvolalo valný zájem. Fandové kryptoměn mají tendenci zlatem pohrdat, ačkoli bitcoiny dokonce získávají přezdívku „digitální zlato“, protože jsou propagovány jako alternativa moderního věku.
DIGau však podle Swiga bude jedinečným kryptoměnovým zajištěním založeným na zlatu a má držitelům tokenů vyplácet dokonce dividendy. Nový token má souhlas nevládního Úřadu pro regulaci finančního průmyslu (FINRA), který vytváří a prosazuje pravidla pro makléře a makléřské firmy ve Spojených státech.
(rek)