
K těm obvyklým zahrnujícím úrokové sazby v USA, geopolitické napětí a nákupy centrálních bank. Nyní přibyl nový.
Čínská centrální banka na překvapivé tiskové konferenci oznámila razantní opatření na rozhýbání ekonomiky: Snížení základní úrokové sazby, snížení sazby u hypoték, zvýšení podpory na nákupy bytů a snížení povinných rezerv u komerčních bank.
Analytici však pochybují, že to bude mít na cenu zlata nějaký vliv. „Jakkoli je stimulační balíček z Číny velký, nevěřím, že bude mít zásadní vliv na ceny zlata, ale spíš na jiné kovy,“ konstatuje na svém webu například americká brokerská společnost Oanda.
PSALI JSME: UBS i Goldman Sachs cílí na 2 700 dolarů za unci zlata
„Z hlediska technické analýzy je zlato těžko čitelné, zejména pokud jde o poklesy. Vzhledem k tomu, že stále čteme nová historická maxima, je obtížné je analyzovat kvůli nedostatku podobných cenových dat.“
I přes obtížnost predikce přichází Oanda se zajímavým postřehem: „Psychologická hranice 2 650 dolarů je oblastí, na kterou bychom měli dávat pozor, protože v této oblasti můžeme zaznamenat vybírání zisků. Účastníci trhu milují celá čísla a pokud jde o zlato, úrovně 2 650 a 2 675 jsou vždy klíčové.“
Ať tak či onak, ještě v minulém týdnu odvážné tvrzení švýcarské banky UBS, že v roce 2025 dosáhne cena zlata 2 700 dolarů za unci, už v tomto týdnu nevypadá tak odvážně. A pokud jde o kouzlo celých čísel, tak cena 3 000 dolarů za unci předpovídaná velkými americkými bankami také vypadá přitažlivě.
PSALI JSME: Také Bank of America věří na 3 000 dolarů za unci
(rek)