
Celní hodnota zlata a jiných drahých kovů v lednu činila neuvěřitelných 30,8 miliardy dolarů, zatímco v prosinci to bylo 10,7 miliardy dolarů.
A to se průměrná měsíční hodnota v posledních třech letech pohybovala kolem 1,7 miliardy dolarů. Záplava zlata dovezeného do USA byla z velké části vyvolána obavou, že by drahý kov mohl uvíznout v síti amerických dovozních cel.
„Depozitáře zlata komoditní burzy Comex od konce listopadu nabobtnaly o 121 procent a v současné době dosahují téměř 40 milionů uncí (1 244 tun), což je nejvíc od roku 1992. Největší část zlata expresně odeslaného do New Yorku, pocházela z Londýna, největšího světového obchodního centra s fyzickým zlatem,“ uvedla agentura Bloomberg.
PSALI JSME: USA vysávají zásoby zlata z celého světa
Zpráva ministerstva obchodu USA ale ukazuje, že dovoz zboží z Velké Británie byl skromný. To proto, že v Londýně jsou standardem 400uncové tyčinky (12,44 kg), zatímco na Comexu se obchodují 100uncové (3,11 kg). Takže obchodníci museli nejprve poslat zlato do Švýcarska, kde je rafinerie přetavily do 100uncových cihel.
„Tudíž ne britský, ale švýcarský dovoz do USA v lednu vyskočil o 68 procent na 23,8 miliardy dolaru, především kvůli nejvyšším dodávkám zlata od roku 1993. Celkové dodávky z evropských zemí tak od listopadu vzrostly víc než trojnásobně,“ vysvětluje Bloomberg.
„Není-li jasné, kam se budou ubírat úrokové sazby, akciové trhy a světová politika, mnoho investorů hledá zlato jako bezpečný přístav,“ řekl agentuře Giovanni Staunovo, komoditní analytik banky UBS v Curychu. A také je to další důkaz obav z nového světového (ne)pořádku.
PSALI JSME: JPMorgan, HSBC a další velké banky stěhují v letadlech zlato za miliardy dolarů
(rek)