
V Severní Americe akcie fondu SPDR Gold Shares posílily o 7,2 % (ve zlatém ekvivalentu o 51 tun zlata čili 2,2 miliardy dolarů) a 21. června dokonce zaznamenaly absolutní prodejní rekord za jeden den. Druhý největší fond v USA iShares Gold Trust přidal 12 tun zlata aneb 537 milionů dolarů.
Ve Spojeném království se investice do ETFS Physical Swiss Gold zvýšily o 23 tun zlata a během měsíce vzrostly o 115 %. IShares Physical Gold ETC přidal 20 tun zlata (21 %) a Invesco Physical Gold 5,7 tuny (4,2 %).
V Číně kótovaný fond Bosera minulý měsíc získal 45 milionů dolarů (13 % svých aktiv) a Huaan Yifu přidal 43 milionů dolarů. Celoročně však zaznamenal globální odliv 348 milionů dolarů neboli 32 % svých aktiv. Podle WGC se víc než 11 % peněz z čínských zlatých fondů přesunulo k rizikovějším aktivům v regionu.
Evropské trendy
Evropské zlaté fondy dosáhly historicky nejvyššího podílu na celkových světových aktivech těchto fondů. Vyjádřeno v procentech jde o 47 % celkových aktiv a za Severní Amerikou zaostává jen o 3,6 miliardy dolarů.
Politická nejistota a slabší libra šterlinků podpořila příliv investic do britských zlatých fondů, dřív nepříliš oblíbených. Dnes však trhají národní rekordy. Hodnota cenných papírů v britských fondech už dosáhla ekvivalentu 554 tun zlata a 22% podílu na celosvětových aktivech fondů podporovaných zlatem.
(rek)