
Největší úlovek tohoto druhu v historii ministátečku se podle webu Hong Kong Free Press odehrál na mezinárodním letišti. „Pašeráci zlato roztavili a přetavili do dílů, jako jsou jádra motorů, šrouby a převodovky,“ sdělil na tiskové konferenci Lau Yuk-lung, úřadující šéf Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu při Hongkongském celním a spotřebním odboru.
Lau dodal, že v tomto posledním případě si syndikát „lámal hlavu“, jak využít prostor a konstrukci vzduchových kompresorů k ukrytí zlata. „Struktura a mimořádná hmotnost kompresorů však vzbudily podezření inspektorů celního oddělení,“ uvedl Lau.
„Naše vyšetřování ukázalo, že se syndikát snažil zlato nelegálně provést, aby se vyhnul placení daní v Japonsku, což by v případě úspěchu odpovídalo částce přibližně 8,4 milionu hongkongských dolarů (25 milionů korun),“ dodal Lau.
Muže ve věku 31 let, údajně ředitele společnosti, policie zatkla a propustila na kauci, prohlásil Lau a dodal, že by mohlo dojít k dalším zatčením členů nebo kompliců zločinecké sítě.
PSALI JSME: Rusko přehodilo zlatou výhybku z Dubaje do Hongkongu
V minulosti pašované zlato úřady v Hongkongu odhalovaly hlavně na pozemních kontrolních stanovištích na hranicích Hongkongu a pevninské Číny, kde kontroly přeshraničních nákladních aut vedly k objevení zlatých desek – a k zatčení řidičů kamionů.
Za pašování hrozí podle hongkongských zákonů trest odnětí svobody až na sedm let a pokuta v odhadované výši až šest milionů korun.
Hongkong je jedním z největších světových center obchodu se zlatem. Ceny zlata v poslední době rostou, protože investoři se snaží zajistit svá aktiva v souvislosti s nejistou geopolitickou situací a inflací.
Hongkongští celníci, z nichž mnozí prošli drilem britských šéfů do roku 1997, kdy státeček, svou korunní kolonii, Spojené království předalo po sto letech správy Číně.
PSALI JSME: Japonsko hledá cesty, jak zabránit pašování zlata
(plk)