Zlato (oz) / USD
2 748,88
1,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Rekreant u Baltu našel na Rujáně dva tisíce let starý zlatý poklad

Rekreant ze Saska učinil na pláži senzační objev. Nedaleko proslulých křídových útesů na německém ostrově Rujána našel na pláži zlatý poklad, na který si nyní činí nárok spolková země Meklenbursko-Přední Pomořansko.

Německý lesník Carlo Bast loni trávil na Rujáně dovolenou. Během procházky po křídovém pobřeží ostrova našel dva tisíce let starý zlatý přívěsek. Ilustrační foto: iStock

Lesník Carlo Bast (27) z Mittweidy v okresu Mittelsachsen trávil na Rujáně dovolenou v létě 2023. Pršelo, a tak se vydal na procházku po křídovém pobřeží a hledal zkameněliny mezi kameny u vody, napsal německý list Bild.

Nález poblíž křídových útesů

„Nohou jsem kameny na zemi odsunul trochu stranou. Najednou se mezi kameny zalesklo něco zlatého,“ řekl šťastný nálezce novinám Nordkurier, které o nálezu informovaly jako první. Bast třpytivý nález zvedl a v ruce svíral zlatý přívěsek.

„Nejdřív jsem si myslel, že nějaká rekreantka ztratila šperk,“ řekl deníku Bild. Jakmile se vrátil do Binzu, místa, kde trávil dovolenou,odnesl přívěsek (3,9 cm dlouhý, 1,4 cm široký, pozn. aut.) ke klenotníkovi. Ten hovořil o slitině a hodnotu ryzího zlata vyčíslil na přibližně 150 eur (3 733 korun).

PSALI JSME: Hledání zlata na Rýně: Vzpomínky na budoucnost?

S hledáním pomohl Google

Po návratu do Saska svůj poklad odložil, aniž by věděl, co vlastně našel. Carlo Bast však chtěl přesněji vědět, na čem vlastně je, takže v květnu 2024 přišel s nápadem využít k hledání Google Lens. Ve zkratce jde o chytrého asistenta, který umí zanalyzovat téměř vše, co se objeví na displeji vašeho počítače či telefonu, případně před fotoaparátem.

Nálezce pořídil fotografii a vyhledávač Google mu vyplivl odpověď: Je to vzácný berlock, ten byl u germánských kmenů rozšířeným šperkem a pravděpodobně symbolem postavení žen vyššího postavení. Často byly vyrobeny ze zlata a až na výjimky se pohřbívaly do ženských hrobů.

Zemský úřad pro kulturu a památkovou péči ve Schwerinu mu dal plně zapravdu a označil ho za nález „mimořádného historického významu“.

Berlock pochází z 1. nebo 2. století

Poctivý Sas se okamžitě obrátil na úřady a před několika dny svůj berlock předal archeologům z Meklenburska-Předního Pomořanska. Ti zjistili, že jde o šperk z raně římského císařského období. Tento berlock byl mimo jiné součástí ženského kostýmu, zavěšoval se na oděv zemřelých a používal se jako tzv. hřbitovní zboží.

PSALI JSME: Skládal zkoušky na hledače pokladů. A našel ho

Odborníci předpokládají, že přívěsek vyrobený z plátkového zlata nevyplavilo Baltské moře, ale dostal se na světlo při erozi pobřeží. Odkud přesně pochází, je zatím záhadou.

Paragraf pravidla o pokladech upravuje vlastnictví

Paragraf 13 zákona o státní památkové péči (DSchG M-V) stanoví, že „movité památky“ jsou majetkem Meklenburska-Předního Pomořanska. Podle Christopha Wohllebena (41) z příslušného ministerstva kultury zákon nestanovuje žádné nálezné.

Rekreant nyní může alespoň doufat, že jeho nález bude jednou vystaven. V roce 2030 má být v Rostocku otevřeno archeologické státní muzeum – plánované náklady na výstavbu jsou 55 milionů eur (1, 37 mld. Kč.).

PSALI JSME: Neobjevené bohatství – pět míst, která mohou skrývat zlaté poklady

(plk)

Další z kategorie Zlato