„A musel to být velmi pádný důvod ospravedlnit tak extrémní poškození jak mezinárodního obchodu, tak domácích amerických investorů, z nichž odhadem 64 % vlastní akcie,“ píše ve své nejnovější stati londýnský guru zlatých analytiků Ross Norman.
„USA mají dluh ve výši devět bilionů dolarů k proplacení v příštích 12 měsících, přičemž většina těchto nesplacených dluhopisů má výnos méně než 3 %. Refinancování za řekněme 4,5 % by stálo USA 145 miliard dolarů na úrocích…to je zhruba jedna třetina rozpočtu na obranu nebo zdravotní péči.
Čisté úrokové platby v roce 2024 činily 882 miliard dolarů a letos pravděpodobně dosáhnou jednoho bilionu dolarů. Takže s rostoucím dluhem, s rostoucími úrokovými sazbami, to vypadá, že by se USA mohly pokusit o sražení úrokových sazeb, ve snaze refinancovat se mnohem levněji. Pokud by sazby centrální banky klesly ze současných 4,5 % na přibližně 3,5 %, znamenalo by to úsporu kolem 100 miliard dolarů.
Takže USA si půjčují, aby zaplatily úroky ze svého dluhu. Demografie, klesající daňové příjmy a rostoucí náklady navíc tlačí dluh vůči HDP na velmi nepohodlnou úroveň. Byla tedy nutná extrémní opatření. Ale je tu také důvěra… a zde nepochybně došlo k vedlejším škodám.
Posledních 80 let byl dolar světovou rezervní měnou, sloužil jako uchovatel hodnoty a primární prostředek směny v mezinárodním obchodu. Slabší měna plodí obchodní výhodu, pokud jde o vývoz. Index amerického dolaru je v současné době meziročně zhruba o 10 % slabší, na téměř tříletém minimu vůči koši měn a slabý dolar je pravděpodobně součástí plánu hospodářské obnovy Trumpovy administrativy.
Nižší výnosy státních dluhopisů a slabý americký dolar jsou však tradičně silnými podpůrci ceny zlata. Jak důvěra v americká aktiva upadá, zlato se stále víc stává bezpečným útočištěm pro investory zejména v Asii. Centrální banky, které se snaží diverzifikovat rezervy do nedolarových aktiv pravděpodobně budou muset tyto plány urychlit, zvláště když se USA jeví jako nevyzpytatelný a nespolehlivý protějšek.
Je to možná důkaz toho, jak těžké jsou dnešní časy pro USA, když jsou připraveny ztratit důvěryhodnost, aby vyřešily dluhový problém. Nejhorší ze všeho je, že existuje potenciál zpětné vazby, kdy investoři do amerických dluhopisů budou chtít vyšší úroky, aby odrážely riziko, což zhoršuje problém dalším růstem dluhu.
Ale se zlatem nic neztratíte. Říká se, že cena zlata je součet všech obav, a proto vypovídá o stavu světa… a právě teď cena zlata velmi zřetelně symbolizuje vážné varování,“ uzavírá šéf Metals Daily, který je považován za nejširší a nejrychlejší zdroj informací o vzácných kovech.
(rek)