
Aktivovaly ho čínské vládní nákupy zlata, na které navázali soukromí investoři a obchodníci, když s tím jejich vláda skončila. Nyní podle jeho teorie ženou cenu zlata přesunem ke spekulativnímu obchodování s cennými papíry, jejichž hodnota se od ceny zlata odvíjí, tedy s jeho deriváty.
„Myšlenka, že zlatý trh je nyní řízen deriváty, dává smysl v mnoha ohledech. Proč by jinak zlato stouplo na historické maximum právě v době, kdy inflace klesá, dolar získává, výnosy státních dluhopisů rostou, což všechno normálně jsou spolehlivé signály oslabení zlata,“ konstatuje Norman.
PSALI JSME: Zlato odstartovalo druhou rallye
Další známky toho, že trh se zlatem je tažen deriváty, dle něj potvrzuje růst ceny i přes konec boomu v Indii, který následoval po snížení dovozních cel, propad nákupů zlatých šperků i na Blízkém východě, a podobné zprávy o významném poklesu obchodů přicházejí i od čínských klenotníků.
„V USA a Evropě je to ještě horší. Obchody s fyzickým zlatem v Německu, největším trhu se zlatými mincemi a slitky často hned po Číně, znepokojivě zhubly.“ Proto Norman říká, že „je to prapodivná zlatá horečka a ještě těžší je vysvětlit její důvody“.
PSALI JSME: Už není pochyb. Unce zlata bude za tři tisíce dolarů
„Ke spekulativní fázi vedené Čínou se v poslední době připojili američtí obchodníci s dlouhými pozicemi na téměř čtyřletém maximu a vytvořili tak trh, který do značné míry neovlivňují běžné okolnosti,“ píše na svém webu Metals Daily.
A ještě má přijít druhá fáze. „Určitě se znovu objeví institucionální kupci zlata prostřednictvím fondů ETF (burzovně obchodované fondy, pozn. red.). A zlato bude znovu v titulcích. Další příběh, který ho posílí.“
PSALI JSME: ETF se teprve chystají vstoupit do boje (o zlato)
Norman nepředpokládá rychlý konec zlatého boomu, který zaznamenal zdražení zlata o 45 procent za posledních 12 měsíců a pět cenových rekordů za posledních pět dnů s nejnovější spotovou cenou 2 672,58 dolaru za unci. Hlavně proto, že deriváty mají ze své podstaty obvykle dlouhou cestu k vypršení platnosti, a proto není žádná vyhlídka na brzký pokles ceny.
„Ačkoli této jízdě zlata nevěřím, jsem dalek toho abych řekl, že bude krátká. Zlato půjde téměř jistě výš a nepřekvapilo by mě, kdybych o Vánocích viděl cenovku 3 000 dolarů za unci. Příští rok by to však mohl být jiný příběh.“
PSALI JSME: Cena zlata dosáhne 2 950 dolarů, až budou investoři utíkat z bublifuku na burze
(rek)