
Na začátku května by tak komerční banky měly mít ve svých sklepeních ještě 73,4 tuny zlata. Tyto závěry vyvodil z materiálů centrální banky nezávislý indický web The Times Hub. „Zásoby zlata v komerčních bankách se snižují již několik měsíců. Odhaduje se, že od začátku roku banky prodaly asi 17 tun zlata.“
V posledních několika letech byla největším spotřebitelem zlata v zemi centrální banka, jež se však rozhodla bez bližšího vysvětlení s nákupy přestat. Rusko jako třetí největší producent zlata na světě proto povolilo prodej zlata mimo Rusko. V souvislosti se začátkem karantény si ale banky i těžební společnosti začaly stěžovat na problémy s vývozem zlata do zahraničí.
Obvykle se zlato exportuje pravidelnými leteckými linkami, ale když Rusko kvůli koronaviru zastavilo leteckou komunikaci s jinými zeměmi a zahraniční letecké společnosti také omezily nebo zcela zastavily pravidelné spojení s Ruskem, nastal problém s tím, jak zlato klientům dodat.
Bankéři si stěžovali, že se jim zlato povaluje v trezorech v době, kdy je obchod se zlatem i díky propadu rublu vůči dolaru mimořáně lukrativní. Vzhledem k této situaci ministerstvo dopravy umožnilo, aby nejméně jednou týdně zlato a stříbro, převážel hlavně do Velké Británie soukromý letoun nebo státní charter, jak prozradila agentura Interfax.
Export zlata by měl stoupat
„Nejen Londýn, ale i Curych, Dubaj a Peking jsou důležitými globálními centry oběhu a skladování drahých kovů. Především tam se soustřeďují zásoby zlata následně poskytované burzovním zlatým fondům nebo k jiným obchodním účelům,“ doplňuje The Times Hub.
Podle Interfaxu může objem vývozu vzácných kovů z Ruska ještě stoupnout, pokud se uskuteční připravené těžební projekty, a také v závislosti na sezónnosti a poklesu domácí poptávky jak od centrální banky, která ještě v prvním čtvrtletí nakoupila 55 tun zlata, tak od klenotníků, kteří mají odbytové potíže.
(rek)