
Za deset měsíců letošního roku tak dosáhl čínský dovoz zlata z Ruska 5,72 tuny, což je sice 1,9krát víc, než ve stejném období roku 2021, ale i přes výrazný říjnový skok jsou ruští producenti zlata stále hluboko na seznamu největších čínských dodavatelů, poznamenává web Azerbaycan24.
Během prvních deseti měsíců letošního roku poslalo do Číny nejvíc zlata Švýcarsko v hodnotě 26,5 miliardy dolarů, kanadský export činil 9,7 miliardy dolarů. Prodej zlata z Jižní Afriky do Číny činil 7,7 miliardy dolarů, z Austrálie 7,2 miliardy a z Německa 775 milionů dolarů, což je šestinásobek ruského importu.
PSALI JSME: Rusko hledá únikové cesty pro své zlato
Vzhledem k tomu, že celkový ruský export zlata činil v loňském roce 302,17 tuny, jak oznámila tamní celní správa, a podle údajů čínských celníků z toho přišlo do Číny jen 3,98 tuny, zdá se, že šlo především o dovoz zlata v surovém a polozpracovaném stavu pro průmysl. Říjnová dodávka zřejmě dohání skluz způsobený covidem-19.
Londýnský trh s drahými kovy (London Bullion Market Association) v březnu pozastavil členství šesti ruským rafineriím drahých kovů s tím, že až do odvolání nebude jejich produkce přijímána na londýnském trhu s drahými kovy. K tomuto kroku došlo v rámci sankcí uvalených na Moskvu po přepadení Ukrajiny. Rusko se proto snaží prodávat zlato alespoň prostřednictvím bank domácím spotřebitelům.
PSALI JSME: Švýcarsko vydalo absolutní embargo na ruské zlato
(rek)